czwartek, 02 luty 2017 22:09

Duch Święty „pieczęcią” zjednoczenia z Bogiem

Napisał

Zasadniczym celem wpływu Ducha Świętego na nasze życie duchowe i zbawienie jest podtrzymywanie i wzmacnianie naszej jedności z Bogiem Trójjedynym. Jeśli tylko podtrzymujemy więź z Duchem Świętym przez modlitwę i uczynki miłości, wówczas uzyskujemy gwarancję zbawienia i ochronę przed wpływem złych duchów.

Wiemy z doświadczenia, że opętania dotyczą głównie ciała, a nie ducha, a osoby opętane przez złe duchy w trakcie egzorcyzmów mogą przyjmować Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa, co znaczy, że złe  duchy nie opanowują całkowicie ludzkiego ducha, jego woli, rozumu i pragnień. O tym, że duch człowieka ochrzczonego nie będzie nigdy całkowicie podlegał Złemu, decyduje Duch Święty mieszkający w człowieku od momentu chrztu świętego.

Pismo Święte wyraźnie pokazuje, na czym polega nowe życie chrześcijanina: w jego wnętrzu mieszka Duch Święty, który kieruje jego myślami i decyzjami, chroniąc przed zakusami złych duchów Tę dynamikę prowadzenia człowieka przez Ducha Świętego w całym jego życiu opisują dwa określenia: pieczęć i zadatek. Sam Duch Święty nazywany jest Pieczęcią i Zadatkiem.

Pieczęć

Pieczętowanie zawsze oznaczało – i wciąż oznacza – wyciskanie znamienia przynależności, a więc tożsamości. To sprawia obecność Ducha Świętego w duszy wierzącego. Ów znak tożsamości niewidzialny dla oczu, widziany jest zawsze przez Boga: Zna Pan tych, którzy są Jego (2 Tm 2, 19), ale też szatan, który nie może wejść do człowieka jako świątyni zamieszkiwanej przez Ducha Świętego, „widzi” ową pieczęć, którą jest Duch Boży. Zatem pieczęć oznacza też bezpieczeństwo. Chrystus odkupił człowieka i nabył go nie złotem ani czymś przemijającym, lecz swoją krwią, i opieczętował go na wieczność, napełniając Duchem Świętym. Apostoł Paweł oświadcza: On też wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych (2 Kor 1, 22) oraz: W Nim także i wy, usłyszawszy słowo prawdy, Dobrą Nowinę o waszym zbawieniu, w Nim również – uwierzywszy, zostaliście naznaczeni pieczęcią, Duchem Świętym, który był obiecany (Ef 1, 13), a także: I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia (Ef 4, 30). Zasmucanie Ducha Świętego odbywało się przez grzech szemrania, podobnie jak Izraelici na pustyni przez szemranie przeszli z postawy przyjaciół do pozycji nieprzyjaciół Boga Jahwe. Tu, u Pawła, chodzi o grzech szemrania przeciw jedności braterskiej.

Zatem zapieczętowanie przez Ducha Świętego oznacza trwałość dzieła odkupienia w jego wielorakim wymiarze: ukończenie dzieła w człowieku odkupionym, zamieszkiwanie Ducha Świętego jak w świątyni, przynależność do grona odkupionych, bezpieczeństwo przed zakusami szatana, ukończenie przedsięwzięcia (pieczętuje się usprawiedliwionych i udoskonalonych pieczęcią Chrystusa, czyli Jego osobowości). Ponadto ten, kto pieczętuje, czuje się odpowiedzialny za tego, kogo zapieczętował, a pieczęć ważna jest aż do ostatecznego dnia zbawienia. Pieczęć chrztu w Duchu Świętym jest symbolem użytym w odniesieniu do znaku obrzezania Abrahama, który jednak był pieczęcią usprawiedliwienia otrzymanego na podstawie wiary (Rz 4, 11), a nie zewnętrznego znaku. W 2 Kor 1, 22 „pieczęć” i „zadatek” Ducha, które otrzymują wierzący w Chrystusa, mówią o trwaniu owego podobieństwa do Chrystusa dzięki działaniu Ducha w wierzących. Można powiedzieć, że dzięki Duchowi Świętemu owa rzeźba wewnętrznego Chrystusa coraz bardziej się odciska i utrwala w człowieku, a nie ulega z czasem rozmyciu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:11
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem