czwartek, 02 luty 2017 22:09

Duch Święty „pieczęcią” zjednoczenia z Bogiem

Napisał

Zasadniczym celem wpływu Ducha Świętego na nasze życie duchowe i zbawienie jest podtrzymywanie i wzmacnianie naszej jedności z Bogiem Trójjedynym. Jeśli tylko podtrzymujemy więź z Duchem Świętym przez modlitwę i uczynki miłości, wówczas uzyskujemy gwarancję zbawienia i ochronę przed wpływem złych duchów.

Wiemy z doświadczenia, że opętania dotyczą głównie ciała, a nie ducha, a osoby opętane przez złe duchy w trakcie egzorcyzmów mogą przyjmować Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa, co znaczy, że złe  duchy nie opanowują całkowicie ludzkiego ducha, jego woli, rozumu i pragnień. O tym, że duch człowieka ochrzczonego nie będzie nigdy całkowicie podlegał Złemu, decyduje Duch Święty mieszkający w człowieku od momentu chrztu świętego.

Pismo Święte wyraźnie pokazuje, na czym polega nowe życie chrześcijanina: w jego wnętrzu mieszka Duch Święty, który kieruje jego myślami i decyzjami, chroniąc przed zakusami złych duchów Tę dynamikę prowadzenia człowieka przez Ducha Świętego w całym jego życiu opisują dwa określenia: pieczęć i zadatek. Sam Duch Święty nazywany jest Pieczęcią i Zadatkiem.

Pieczęć

Pieczętowanie zawsze oznaczało – i wciąż oznacza – wyciskanie znamienia przynależności, a więc tożsamości. To sprawia obecność Ducha Świętego w duszy wierzącego. Ów znak tożsamości niewidzialny dla oczu, widziany jest zawsze przez Boga: Zna Pan tych, którzy są Jego (2 Tm 2, 19), ale też szatan, który nie może wejść do człowieka jako świątyni zamieszkiwanej przez Ducha Świętego, „widzi” ową pieczęć, którą jest Duch Boży. Zatem pieczęć oznacza też bezpieczeństwo. Chrystus odkupił człowieka i nabył go nie złotem ani czymś przemijającym, lecz swoją krwią, i opieczętował go na wieczność, napełniając Duchem Świętym. Apostoł Paweł oświadcza: On też wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych (2 Kor 1, 22) oraz: W Nim także i wy, usłyszawszy słowo prawdy, Dobrą Nowinę o waszym zbawieniu, w Nim również – uwierzywszy, zostaliście naznaczeni pieczęcią, Duchem Świętym, który był obiecany (Ef 1, 13), a także: I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia (Ef 4, 30). Zasmucanie Ducha Świętego odbywało się przez grzech szemrania, podobnie jak Izraelici na pustyni przez szemranie przeszli z postawy przyjaciół do pozycji nieprzyjaciół Boga Jahwe. Tu, u Pawła, chodzi o grzech szemrania przeciw jedności braterskiej.

Zatem zapieczętowanie przez Ducha Świętego oznacza trwałość dzieła odkupienia w jego wielorakim wymiarze: ukończenie dzieła w człowieku odkupionym, zamieszkiwanie Ducha Świętego jak w świątyni, przynależność do grona odkupionych, bezpieczeństwo przed zakusami szatana, ukończenie przedsięwzięcia (pieczętuje się usprawiedliwionych i udoskonalonych pieczęcią Chrystusa, czyli Jego osobowości). Ponadto ten, kto pieczętuje, czuje się odpowiedzialny za tego, kogo zapieczętował, a pieczęć ważna jest aż do ostatecznego dnia zbawienia. Pieczęć chrztu w Duchu Świętym jest symbolem użytym w odniesieniu do znaku obrzezania Abrahama, który jednak był pieczęcią usprawiedliwienia otrzymanego na podstawie wiary (Rz 4, 11), a nie zewnętrznego znaku. W 2 Kor 1, 22 „pieczęć” i „zadatek” Ducha, które otrzymują wierzący w Chrystusa, mówią o trwaniu owego podobieństwa do Chrystusa dzięki działaniu Ducha w wierzących. Można powiedzieć, że dzięki Duchowi Świętemu owa rzeźba wewnętrznego Chrystusa coraz bardziej się odciska i utrwala w człowieku, a nie ulega z czasem rozmyciu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:11
ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions