poniedziałek, 02 styczeń 2017 15:40

Duch Święty naucza

Napisał

Utarło się przekonanie, że Duch Święty się ukrywa i nie można dostrzec znaków jego działania. Jest to jednak niezgodne z Objawieniem i tradycją doktrynalną Kościoła. W całej tej tradycji podkreśla się, że Duch Święty nadal mówi do ludzi i że można usłyszeć Jego natchnienia.

Duch Święty, podobnie jak kiedyś dał autorom ksiąg świętych natchnienie do ich napisania, tak obecnie daje natchnienie nam i całemu Kościołowi do ich rozumienia. Natchnienie jest typowym i potężnym dziełem Ducha Świętego przy powstawaniu Pism oraz przy ich odczytywaniu. Również to drugie natchnienie, podczas czytania i rozważania Biblii, jest konieczne do tego, abyśmy mogli zrozumieć, co Bóg do nas mówi. Faktem jest, że można czytać Pismo Święte jak książkę zawierającą historyczne opowiadania, a wówczas to słowo wydaje się martwe i pozostaje jakby za zasłoną przeszłości.

Natchnienie

Przy temacie natchnienia biblijnego należy pamiętać o drugorzędnym autorze ludzkim, który używając całego zasobu słownictwa współczesnego mu i bogactwa wyobraźni, był nie tylko narzędziem, ale i w pewnym sensie współtwórcą pism świętych i wnosił do nich całego „ducha” kultury swego czasu. Trzeba mieć na uwadze, że Duch Święty, działając na ludzką naturę, nigdy jej nie tłamsi, lecz uwydatnia jej cechy i wzmacnia talenty; jednak treść prawdy w całości pochodzi od Niego. Wybrane przez siebie osoby Duch Święty obdarowuje charyzmatami, a więc sprawnościami, dzięki którym są one w stanie zrealizować Boże posłannictwo na tyle, by prawda Boża nie była pomniejszona. Kiedy sobie uświadomimy, jak wiele „czynności” musi wykonać Duch Święty wybierając konkretną osobę, odpowiednio ją wyposażając w pewne cechy i przygotowując ją do przyjęcia oraz zakomunikowania Objawienia, to widzimy, że natchnienie jest całym misternym procesem zaplanowanym, przygotowanym i doprowadzonym do końca przez wspaniałego Ducha Bożego.

Natchnienie do pisania jest jednym z głównych charyzmatów Ducha Świętego. Dlatego chodzi o to, by mieć przed sobą obraz Osoby Ducha Świętego, który mówi i inspiruje człowieka do usłyszenia, zrozumienia i przekazania zgodnego z prawdą Jego przesłania. Nie może więc dziwić fakt, iż bez pomocy Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie zrozumieć orędzia zawartego w Biblii. Tu nie chodzi jedynie o precyzję tłumaczenia na języki narodowe, ale o to, że wszyscy ludzcy pośrednicy Bożej Prawdy (hagiograf, tłumacz, nauczyciel, kaznodzieja i słuchający) powinni być posłuszni Duchowi Świętemu, a wręcz prosić Go o światło i prowadzenie.

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2017 15:12
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

  • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
    i Fitoterapeutów

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem