czwartek, 01 grudzień 2016 00:01

PRELEST Dlaczego prawosławie odrzuca medytację niechrześcijańską?

Napisał

Kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, 16 czerwca 2015 r. Święty Synod Cerkwi Prawosławnej Greckiej przypomniał chrześcijanom: Joga jest podstawowym działem religii hinduizmu, ma różne szkoły, (…) nie jest „rodzajem gimnastyki”. Joga pozostaje absolutnie niezgodna z prawosławną wiarą chrześcijańską i nie ma na nią miejsca w życiu chrześcijan.

Synod zakazał stosowania jogi nawet jako formy ćwiczeń psychofizycznych. Podobne myślenie występuje w prawosławnej Rosji. Nie chodzi tu jednak o samą jogę, ale o zjawisko nazywane medytacją niechrześcijańską.

 

Duchowość a psychologizm

Używając słowa „medytacja”, prawosławie rozumie ten termin głównie w znaczeniu medytacji niechrześcijańskiej. Jest ona pozbawiona obecności modlitwy i łaski. Takie ujęcie medytacji obowiązuje dziś niemal w całej tradycji prawosławnej.

Według tego rozumienia medytacja to metodyczna praktyka duchowa, którą można ująć w kluczu inicjacji i kontrinicjacji. Jest to określenie albo – albo. Dotyczy radykalnego wyboru duchowego o fundamentalnym znaczeniu dla zbawienia.

Prawosławie nie dopuszcza bowiem żadnego kompromisu w zakresie praktyk duchowych. Jest przekonane, że należy podążać sprawdzonymi ścieżkami duchowymi, opartymi na doświadczeniach starców i mnichów. Prawosławie przekonane jest też, że dogmat strzeże duchowości (Władimir Łosskij). Jednakże właściwie pojęta duchowość pomaga uzyskać właściwe rozumienie dogmatu, który lekceważą zazwyczaj teologowie-teoretycy niemający doświadczenia duchowego. Nawet prawosławny wolnomyśliciel Nikołaj Bierdiajew przeciwstawił radykalnie mistykę eklezjalną „mistyce magicznej”.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 grudzień 2016 07:41
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions