poniedziałek, 31 październik 2016 23:54

Poddanie Grenady

Napisał

2 stycznia 1492 roku Boabdil, czyli Muhammad XII Abu Abdallah, musiał poddać Grenadę – ostatnie miasto islamskie na terenie Półwyspu Iberyjskiego – w ręce władców Kastylii i Aragonii, Izabelli i Ferdynanda. Niemalże osiem stuleci wcześniej Arabowie najechali wizygockie królestwo na terenie Hiszpanii, które udało się podbić w ciągu kilku lat.

 

Walki chrześcijan o wyparcie islamskich najeźdźców zyskały miano „rekonkwisty” – ponownego zdobycia. I właśnie upadek ostatniego państwa arabskiego na terenie Hiszpanii jest symboliczną datą końca rekonkwisty, jednoczenia państwa hiszpańskiego oraz końca średniowiecza w Hiszpanii.

Wielkie wydarzenie godne wspaniałego obrazu

Na rozmiękłej, błotnistej drodze prowadzącej ku murom jaśniejącej na zboczach wzgórz Grenady spotykają się dwa barwne orszaki. Z jednej strony na czarnym czystej krwi arabskiej ogierze siedzi Boabdil, ostatni władca muzułmański na Półwyspie Iberyjskim, w ręku trzyma klucz do miasta, który wręczy zwycięzcom na znak kapitulacji. Towarzyszą mu arabscy wojownicy. Pradilla Ortiz, twórca tego monumentalnego dzieła, podjął próbę psychologicznego ujęcia postaci, dlatego też starał się wyrazić na twarzach przegranych smutek i poczucie klęski, zaś tryumf na twarzach hiszpańskich władców. Trzeba przyznać, że ta próba zakończyła się niepowodzeniem. Ortiz, który w wielu innych obrazach potrafił oddać stany duchowe wyobrażanych postaci, w „Poddaniu Granady” nie uzyskał tego efektu. Twarze są raczej sztampowe i zbliżają się do brzydoty. Jednak głównym celem obrazu – zamówionego na czterechsetlecie przedstawianego wydarzenia – było ukazanie wspaniałego widowiska, a nie kameralna psychologizacja.

Dlatego też ciemnej plamie muzułmańskiego władcy przeciwstawiono barwną ścianę postaci hiszpańskiego dworu. Najważniejszymi osobami są oczywiście Ferdynand i Izabella, władcy ukazani w pełni majestatu. Z jednej strony Ortiz – zgodnie z zasadami akademickiego historycyzmu – podjął wysiłek wiernego przedstawienia strojów i elementów wyposażenia z tamtej epoki. Przykładem jest berło koronacyjne hiszpańskich władców, trzymane przez wyobrażonego na pierwszym planie królewskiego szambelana. Nie można też nic zarzucić strojom władców – malarz zrekonstruował je zgodnie z ówczesną wiedzą. Jednakże kontrast barw strojów Izabelli, Ferdynanda oraz Boabdila ma swoje malarskie uzasadnienie. Kontrast bieli kastylijskiej królowej oraz czerni emira jest łagodzony przez czerwienie i brązy aragońskiego monarchy. I chociaż wydawałoby się, że to właśnie owi męscy protagoniści dominują nad całym obrazem, to jasna plama siwego konia dosiadanego przez władczynię oraz biel jej stroju powoduje, że jawi się ona jako równie ważna postać. Katolickim władcom towarzyszy dwór, równie barwny i wspaniale wyobrażony. Zamierzeniem Francisco Pradilla Ortiza było bowiem przedstawienie historycznej sceny, jednej z najważniejszych w historii kraju.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2016 10:13
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dziennikarz, autor książek, reportaży i słuchowisk o Janie Pawle II

  • asystent egzorcysty ks. Ubalda Aruanno w diecezji Bari we Włoszech

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem