poniedziałek, 31 październik 2016 23:44

Nowe narodzenie z Ducha

Napisał

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości, że o szczęściu i pełni życia człowieka nie decydują naturalne narodziny z rodziców, lecz nowe narodzenie z Ducha Świętego.

 

Człowiek wyposażony tylko w dary naturalne – inteligencję oraz różne talenty, bez mocy i prowadzenia Ducha Świętego, nie osiągnie pułapu mądrości Bożej. Nie osiągnie też pokoju serca, radości życia, doświadczenia pełnej miłości, czyli cech, które pochodzą od Ducha Świętego. Wielu ludzi – począwszy od niskiego szczebla społecznego aż do tzw. elit – nie potrafi żyć. Poddają się zewnętrznym impulsom i modom albo popadają w ogłupiający rytm zaspokajania chwilowych potrzeb i bodźców.

Życie w obfitości

Człowiek, który narodził się z Ducha Świętego, wyróżnia się duchowością, trzeźwością myślenia, a także życiową mądrością. „Nowy człowiek” Ducha nigdy nie będzie poświęcał siebie ani swego zdrowia rzeczom, nie będzie ich ubóstwiał, ponieważ ma łaskę wewnętrznego panowania nad nimi. W życiu takiego człowieka działanie Ducha Świętego wyróżniają następujące cechy: pokój, radość, miłość, dobroć, cierpliwość, łagodność, opanowanie, uprzejmość, itp. Nowy człowiek Ducha jest wolny od nienawiści, zazdrości, pogoni za zaszczytami; nie skupia się na krzywdach ani nie ma skłonności do narzekania. Jest po prostu wolny od przywiązania do tego, co śmiertelne i nietrwałe. Dlatego cechuje go stateczność i dystans w stosunku do propozycji płynących ze świata. O tym, że istnieją dwa etapy i dwie płaszczyzny życia, przekonuje sam Chrystus. Wskazuje On, że nowe narodzenie (por. J 3, 3) jest konieczne, bo dopiero po nim następuje etap prawdziwego i spełnionego życia. W rozmowie z Nikodemem Chrystus używa symboliki narodzin naturalnych – powszechnych, by przeciwstawić je narodzinom w Duchu jako równie powszechnemu początkowi życia Bożego (por. J 3, 1-21).

Tłem tej doktryny jest powszechny stan upadku człowieka, stąd wyłania się konieczność odrodzenia w Duchu Świętym każdej osoby na świecie. Używając porównania właściwego dla współczesnej mentalności, powiedzielibyśmy, że odrodzenie polega na tym, iż Duch Święty wpaja w człowieka nową osobowość: choć zewnętrznym wyglądem osoba ludzka prawie się nie zmienia, zmianie ulega jej odniesienie do Boga, do ludzi, świata materialnego oraz do samej siebie. Chrześcijanin staje się nowym stworzeniem na wzór Nowego Adama – Chrystusa. W związku z tym Chrystus powiedział: Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. W tym samym celu mówił też: To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem (J 3, 6. 7). Ludzkie zrodzenie rozpoczyna życie naturalne skażone grzechem pierworodnym, a odrodzenie w Duchu oznacza włączenie w życie Boga, które jest całkowicie obce człowiekowi „naturalnemu”. Ponad 85 fragmentów Nowego Testamentu dotyczy faktu przekazania boskiego życia przez Chrystusa. On sam głosił tę prawdę m.in. w słowach: Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie, i miały je w obfitości (J 10, 10). Po ziemskim narodzeniu człowieka czeka śmierć, a po nowym narodzeniu rozpoczyna się życie wieczne: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3, 16).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2016 10:11
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście różnych duchowych doświadczeń. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak uzdrowienia, opętania i egzorcyzmy, spotkania z aniołami, proroctwa, sny i wizje oraz inne doświadczenia realności i bliskości Boga. Strona internetowa programu

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem