wtorek, 04 wrzesień 2012 21:41

Duch Święty czy duch świata ?

Napisał
Zagubienie współczesnych chrześcijan jest niespotykane: zamiast ewangelizować i poddawać ludzkość mocy Ducha Świętego, który jest Duchem wolności, pokoju i miłości, daliśmy sobie wmówić, że niezależność od Boga jest najlepszym sposobem na życie. 

 

Współcześnie zwraca się uwagę na zjawisko zwiększonej agresji Szatana, na coraz większą liczbę zniewolonych i opętanych, ale jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeszcze bardziej powszechnym sposobem panowania Szatana nad światem jest duch tego świata przejawiający się właśnie w tym, że horyzontem ludzkich pragnień staje się tylko ten świat i posiadanie dóbr doczesnych. Tu Szatan nie musi  bezpośrednio ingerować, wystarczy, że pilnuje, by ludzie tak myślący zdobywali sławę i władzę. Człowiek, jako jedno ze stworzeń, został ustanowiony współpracownikiem Boga w świecie, ale u początku  swej historii poszedł tą samą drogą co Szatan, gdyż uznał, że może sam decydować o wszystkim, nie pytając się Boga. Dlatego duch tego świata, można rzec: duch pychy, samowystarczalności i protestu wobec Stwórcy, stał się we współczesnym świecie tak dominujący, iż wydaje się nawet  niektórym chrześcijanom, że można zrównać miłość tego świata z miłością do Boga.

Emerytowany profesor Pisma Świętego w Trewirze, Ernst Haag, w tym upatruje główną przyczynę kryzysu wiary w Niemczech. W dziedzinie myśli teologicznej taka postawa nazywa się modernizmem, a można ją zdefiniować jako „zawężenie i obniżenie horyzontu spraw Bożych do horyzontu potrzeb doczesnych”. Człowiekowi, który żyje według tego  ducha, wystarcza tylko ten świat; jeśli jest wierzący, zainteresowanie Bogiem ogranicza jedynie do momentu śmierci. Chrystus-Prawda całym swym życiem był oddany Ojcu, dlatego wystąpił przeciwko Szatanowi i jego kłamstwu.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:00
ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

  • (diec. Aquila, Włochy) demonolog, egzorcysta i wykładowca Lateranum

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions