wtorek, 04 wrzesień 2012 21:38

Pseudonaukowa ściema ateistów

Nauka nie zdobędzie dowodu na nieistnienie Boga z tej przyczyny, że w swojej metodologii (metodzie badawczej) zakłada (a więc nie udowadnia tego), że wszelkie procesy i przyczyny wszystkich zjawisk mają przyczynę naturalną, czyli wynikającą ze świata materialnego. Innymi słowy, nauka bada świat tak, jakby Boga nie było. Takie założenie jest jak najbardziej słuszne, czego dowodem jest wielki postęp w nauce. Jednocześnie jednak, przyjęcie takiego założenia nie może implikować, że w ogóle nic poza materią nie istnieje. Nauka bowiem z założenia (czyli samoograniczenia) tym po prostu się nie zajmuje i nie może się zajmować, bo nie ma do tego narzędzi. Nie można badać niematerialnego (duchowego) świata narzędziami zbudowanymi z materii – a jedynie takie ma do dyspozycji! Bo czym zbadać, dla przykładu, anioła i jego właściwości?

Co niektórzy zachłysnęli się wielkimi osiągnięciami nauki i zaczęli oddawać jej kult, jak Izraelici złotemu cielcowi w czasach Mojżesza. Historia się powtarza, jedynie obiekty kultu się zmieniają. Człowiek ze swej natury czemuś musi wierzyć (bo nigdy nie wie wszystkiego). Z powodu niedoskonałości istnieje realne zagrożenie, że ulokuje swoje nadzieje nie tam, gdzie powinien. Nie bez kozery zakaz dawania wiary czemuś oprócz Boga, jest na pierwszym miejscu w Dekalogu. Bo jak człowiek zawierzy nie temu, co trzeba, to położy się to cieniem na całym jego życiu, doczesnym i wiecznym.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:00
dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

1 komentarz

 • Link do komentarza Adam sobota, 02 listopad 2019 02:13 napisane przez Adam

  Zabrałbym ci tytuł doktora. Tak ignoranckiej, imbecylistycznej i pogardliwej dla nauki wypowiedzi nie czytałem od 1998 roku. Wstydź się człowieku, że masz mózg, którego nie używasz.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • teolog, religioznawca, wykładowca UKSW, konsultor Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski

 • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

 • redaktor naczelny
  czasopisma „Królowa
  Różańca Świętego”

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions