środa, 31 sierpień 2016 10:08

Duch Święty mocą Mesjasza i chrześcijanina

Napisał

Mało kto dziś pamięta, że symbolem potęgi Ducha Świętego jest olej, a znakiem Jego przenikania do duszy człowieka – czynność namaszczenia olejem.

W Starym Testamencie znajduje się 175 miejsc, w których olej jest odniesiony do Ducha Świętego. Namaszczenie, napełnienie, przyobleczenie, zamieszkanie – to terminy, które określają najbardziej typowe działanie Ducha Świętego wobec kapłanów, proroków, królów, Mesjasza, Bożych wybrańców. Również ołtarz namaszczano olejem, mieszano go z pokarmami składanymi Bogu na ofiarę. Nie wszyscy też pamiętają, że greckie słowo „Chrystus oznacza właśnie „Namaszczonego” przez Ducha Bożego.

Stać w Bogu jak w rzece

Namaszczenie olejem oznaczać ma w sposób zewnętrzny to, co dzieje się na sposób rzeczywisty we wnętrzu osoby, na której spoczywa Duch Święty. Jest to swego rodzaju inwestytura (nadanie dóbr), zwłaszcza u proroków – ktoś, kto był zwykłym obywatelem świata, po namaszczeniu otrzymuje życiową. Osoba namaszczona już nie stoi obok Boga, lecz stoi w Nim jak w rzece. Od tego momentu zostaje wewnętrznie wyposażona w mądrość, siłę, męstwo, a także inne cechy osobowe. Człowiek namaszczony Duchem Świętym staje się nowy, gdyż zostaje mu dana nowa osobowość. Nawet jego głód duchowy się zmienia, bo staje się on łaknieniem Boga i Jego darów. To wewnętrzne łaknienie dóbr duchowych uwalnia człowieka od dyktatu ciała i jego pożądliwości Sens tego, czym jest namaszczenie w Duchu Świętym, możemy odczytać na podstawie licznych przykładów w Starym i Nowym Testamencie. Na przykład kiedy Samuel dokonuje namaszczenia Saula na króla, opanowuje go Duch Święty (por. 1 Sm 10, 1-12). Jezus mówi o swoim namaszczeniu otrzymanym od Ducha (por. Łk 4, 18), a św. Paweł podkreśla, iż nasze namaszczenie Duchem i pieczęć biorą początek w namaszczeniu Chrystusa (por. 2 Kor 1, 21-22). Dziś olej należący do materii sakramentów i sakramentaliów określa momenty, gdy Duch Święty przybywa, aby zawładnąć osobą, która Mu się poddaje i powierza swoje życie. Obrzęd namaszczenia używany w sakramentach chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i chorych oznacza nową drogę człowieka: dana osoba ma od tego momentu działać mocą Bożą i służyć Bogu. Posiada nie tylko własne siły, ale przede wszystkim to Bóg za nią stoi. Dlatego we wszelkich rytuałach inicjacyjnych obrzęd namaszczenia olejem jest częstszy niż gest zanurzenia w wodzie czy obmycie nią. W jaki sposób Pismo Święte wyjaśnia połączenie gestu namaszczenia olejem z Osobą Ducha Świętego? Na Bliskim Wschodzie olej był artykułem najbardziej typowym, a jednocześnie drogocennym. Używano go zarówno w życiu codziennym, jak i w czynnościach kultycznych, a także podczas ważnych ceremonii. W Starym Testamencie przedmioty codziennego użytku, od których w pewnym sensie zależało życie i jego trwanie, nabierały znaczenia w składanych ofiarach. Człowiek uświadamiał sobie, że oddaje najgłębszą cześć Bogu, gdy uznaje, że jego codzienność stanowi także wynik Bożej Opatrzności. Dlatego wszystkie ofiary pokarmowe mieszano z oliwą.

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

  • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem