wtorek, 05 lipiec 2016 14:00

Jak rozpoznać działania Ducha Świętego?

Napisał

Termin „osoba” przyjęto i zastosowano w odniesieniu do Trójcy Świętej trzy wieki po powstaniu Nowego Testamentu. Mimo to w Biblii występują liczne wzmianki o tym, że Duch Święty mówi, prowadzi, przekonuje, nakazuje, zakazuje, wyjaśnia, wyzwala, daje radość, odczuwa smutek, broni, ochrania.

Dziś coraz więcej osób modli się do Ducha Świętego, uwielbia Go i mówi Mu o swojej miłości do Niego. Współcześni pisarze chrześcijańscy częściej niż kiedyś piszą o kryteriach rozpoznawania natchnień Ducha Świętego oraz prowadzenia przez Niego. Takiej wiedzy dostarcza samo Pismo Święte. Istnieją 4 różne wskazówki, które informują nas o tym, że Duch Święty działa jako odrębna Osoba Trójcy Świętej.

Inicjator i Wykonawca

W pierwszym rzędzie wyróżnimy grupę tekstów zawierających informację, że Duch Święty dokonuje różnych dzieł. On jest ich Inicjatorem, a także Wykonawcą. Tak dzieje się w opisie zwiastowania. Anioł, odpowiadając Maryi na Jej pytanie, w jaki sposób dokona się poczęcie i narodzenie Jezusa, wyjaśnia: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię (Łk 1, 35). Wcielenie jest zatem Jego dziełem. Z pierwszych rozdziałów Ewangelii św. Łukasza dowiadujemy się też o osobowym działaniu Ducha Świętego w wielu ludziach: pod Jego wpływem Elżbieta błogosławi Maryi; Symeonowi Duch Święty objawił, że przed śmiercią zobaczy Mesjasza, a kierowany przez Niego bierze w swe ramiona Dziecię i wypowiada prorocze słowa (pochodzące od Ducha) o odkupieńczej misji Jezusa (por. Łk 2, 26-32). Również Maryja prorokuje pod wpływem Ducha Świętego. Otrzymuje też zrozumienie misji, którą z radością podejmuje, a następnie wielbi Boga (Łk 1, 46-55). To tylko niektóre z opisów ukazujących Ducha Świętego działającego jako Osoba Trójcy Świętej. W Dziejach Apostolskich i Listach św. Pawła istnieje wiele dowodów, że Duch Święty nie jest jakąś bezosobową energią, lecz Kimś, kto wpływa na inteligencję ludzi, ich mowę, a także na wolę i decyzje. U św. Pawła prawdę o osobowości Ducha Świętego można wyprowadzić z Jego działania w obrębie Trójcy Przenajświętszej: Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich (1 Kor 12, 4-6). Znamienne jest również przypisanie Duchowi Świętemu bezinteresowności w udzielaniu charyzmatów człowiekowi i Kościołowi. Apostoł pokazuje Ducha Świętego jako Dawcę spontanicznego i wolnego, który udziela każdemu tak, jak chce (1 Kor 12, 11). Jako Osoba Boska Duch Święty wybiera i obdarza poszczególnymi darami tego, kogo chce: Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, (…) łaska uzdrawiania (…), dar czynienia cudów (…), proroctwo (…), rozpoznawanie duchów (…), dar języków i (…) łaska tłumaczenia języków (1 Kor 12, 8-9). Różnorodność darów i ich jedność pochodzi od Ducha Świętego. To działanie „objawia” Osobę Ducha Świętego, ukazuje, że jest On Osobą istniejącą i działającą w komunii Syna z Ojcem. Podobny zbiór dowodów znaleźć możemy w pismach św. Jana.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem