poniedziałek, 04 kwiecień 2016 11:46

Czy fizyka kwantowa uzasadnia homeopatię?

Tematem przewodnim 39. numeru „Miesięcznika Egzorcysta” (listopad 2015 r.) była homeopatia. Temat ten wywołał ożywioną dyskusję, w której m.in. powoływano się na fizykę kwantową i przywoływano teleportację kwantową, stany splątane, a także (niepoprawnie) proces pomiaru kwantowego. W tym kontekście przytaczano moje nazwisko. Obliguje mnie to do wypowiedzi w tej sprawie.

Homeopatia – jako rodzaj medycyny alternatywnej – opiera się głównie na prawie nieskończonego rozcieńczania. Leki często stosowane w homeopatii wykazują szkodliwe działania uboczne.

Pamięć wody?

Według prawa nieskończonego rozcieńczenia rozcieńczanie leku w wodzie nie niszczy jego właściwości leczniczych, eliminuje natomiast negatywne skutki uboczne. Po kolejnym rozcieńczeniu roztwór leku w wodzie podlega energicznemu wstrząsaniu, co według homeopatii jest kluczową czynnością. W ten sposób zostaje zachowana w wodzie informacja zawarta w leku, istotna pod względem leczniczym, przy jednoczesnym pozbyciu się jego molekuł (najmniejszych części danej substancji składającej się z atomów, zachowującej jej właściwości chemiczne). Stosując kolejne etapy rozcieńczania, stosunkowo łatwo otrzymuje się ogromne rozcieńczenie, które powoduje, że praktycznie żadna molekuła lekarstwa nie znajduje się w leku homeopatycznym. W skrajnym przypadku nieskończonego rozcieńczenia mamy do czynienia z czystą wodą. Z tego powodu w homeopatii została postawiona hipoteza, że molekuły wody, stykając się z atomami lub molekułami innej substancji, np. leku, przyjmują charakterystyczne stany, zachowywane i przenoszone na następne molekuły wody. Zatem według tej koncepcji czysta woda, pomimo nieskończonego rozcieńczenia, ma zawierać informacje, które posiadają znaczenie lecznicze. Czasami ta hipoteza bywa określana mianem hipotezy o pamięci wody. Rodzi się pytanie: czy tę hipotezę, jak niektórzy sugerują, można uzasadnić na gruncie fizyki kwantowej?

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 kwiecień 2016 12:29
prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions