wtorek, 01 marzec 2016 21:46

Chrześcijańska wizja Postu

Napisane przez Ks. dr Jakub Dąbrowksi

Żyjemy w epoce rozlicznych szkoleń i treningów, które mają na celu doskonalenie sprawności fizycznej i umiejętności związanych z wykonywaną pracą. Czy są jeszcze potrzebne ćwiczenia duchowe?

Może się wydawać, że przemęczony człowiek bardziej niż okazji do kolejnego wysiłku poszukuje czasu na odpoczynek i przestrzeni do niego. Tymczasem Kościół nieprzerwanie wzywa do praktykowania ascezy (z greckiego – ćwiczenie), bo pragnie przyprowadzić człowieka do Jezusa oraz jednoczyć ludzi ze sobą. Ważne miejsce w ascezie zajmuje post.

Ze względu na Boga

Post jako powstrzymanie się od jedzenia w ogóle lub rezygnacja z niektórych rodzajów pożywienia podejmowany jest nie ze względu na dobre samopoczucie czy szczupłą sylwetkę, ale w związku z wyznawaną wiarą. Obok modlitwy i jałmużny należy do aktów religijnych Nowego Prawa (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1969). Biblijni bohaterowie, podejmując post, chcieli wyrazić przed Bogiem stan swojego ducha. Dlatego Kościół wskazuje na pierwszeństwo pokuty wewnętrznej (por. KKK, nr 1430), której zewnętrznymi wyrazami są post oraz pozostałe akty religijne. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie (Mt 6, 16-18).

Ofiara pojednania

Ojcowie Kościoła, np. święty Ambroży, nazywają post ofiarą pojednania (łac. sacrificium reconciliationis). Istotą składanej przez człowieka ofiary (sacrificium) w Starym Testamencie była dobrowolna rezygnacja z czegoś cennego i oddanie tego Bogu. Najczęściej ofiarowywano zwierzęta – zabijano je i w całości palono. Gest ten nie przynosił ofiarującemu najmniejszej materialnej korzyści, dlatego był swoistym wyznaniem wiary. Ofiara byłaby marnotrawstwem, wręcz pozbawiona sensu, gdyby Bóg nie istniał. Nazywając post ofiarą, Ambroży dostrzegał w nim świadectwo dane wierze. 

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 marzec 2016 22:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions