środa, 03 luty 2016 19:01

Miłosierdzie szansa na zwycięstwo

Napisał

Miłosierdzie to łaska nadprzyrodzona. Jezus swoim życiem pokazał, czym jest miłosierdzie Boże, ale zrozumienie go pochodzi od Ducha Świętego, gdyż w ludzkiej naturze jest zbyt wiele mechanizmów obronnych i samolubnych. Nie można się zmiłować nad drugim człowiekiem w najdoskonalszy sposób, kiedy polega się jedynie na własnych siłach..

 

Jezus Chrystus jest obrazem miłosierdzia Ojca – tymi słowami Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna swoją bullę, w której ogłasza Rok Święty Miłosierdzia. Rok ten celebrujemy od 8 grudnia 2015 r. Jest on kolejnym czynem Kościoła oraz wypełnieniem pragnienia Jezusa, by uwielbiać miłosierdzie Boże oraz stawiać je w centrum chrześcijańskiego przesłania. Papież Franciszek podkreśla:  Miłosierdzie to synteza chrześcijańskiej wiary.

Jak żyć z Bogiem?

Dobra Nowina, którą przyniósł Jezus, to w istocie Ewangelia miłosierdzia. A miłosierdzie jest najwyższym obrazem miłości. Bóg objawił się jako miłosierny. Wiedział, że tym, co może doprowadzić człowieka do zbawienia, czyli do uratowania jego życia, jest doświadczenie najwyższego poziomu Bożej miłości. Bez niej człowiek nie jest w stanie iść dalej, przechodzić przez ciemne doliny, chodzić po wodzie. Sam nie potrafi oprzeć się pokusie, zwyciężać przeciwności. Bez głębokiego zanurzania się w miłosierdzie nie umie żyć z Bogiem. Cierpień, przeciwności, kłód pod nogami, bólu, ran, niesprawiedliwości, wszystkiego, co łamie i wgniata w ziemię nie da się przetrwać w pojedynkę, bez doświadczania najwyższej miłości Stwórcy. Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo (Ga 4, 4-5). Bóg zesłał swojego Syna – miłosiernego jak Ojciec – by objawił miłosierdzie. Jezus metodą najbardziej praktyczną pokazał, w jaki sposób można poczuć Jego miłość. Żadne słowa, uczynki ani gesty nie dadzą większego doświadczenia miłości niż świadomość tego, że ktoś za ciebie umiera i nie korzysta ze sposobności, by żyć, ale wybiera śmierć, abyś ty zyskał wieczność. Tego właśnie dokonał Jezus: Przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości (J 10, 10). Bogu nie chodzi o karykaturę bycia, ale o życie w obfitości!

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 luty 2016 16:18
Ks. Krzystof Kralka SAC

dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
Nowej Ewangelizacji
i moderator generalny wspólnoty
„Przyjaciele Oblubieńca”


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • emerytowana profesor socjologii na Uniwersytecie w Teramo i na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie i Puebla w Meksyku. Zajmuje się personalizmem, głównie duchowością mężczyzny i kobiety

  • Uwielbiany przez parafian i wiernych z całej Polski ks. Michał Olszewski już od małego chłopca miał ambicję, aby zostać kimś ważnym. Tak, jak większość młodzieńców w jego wieku początkowo zajął się uprawianiem sportu, w tym sztuk walki. W tym ostatnim osiągnął duży sukces - czarny pas. Powołanie kapłańskie poczuł nieco później, przystąpił do sakramentu i jak sam twierdzi, porzucił ścieżkę zła. Skończył właśnie ósmą klasę, kiedy na pielgrzymce do Częstochowy poznał osoby duchowe, które zainspirowały go do zmian. Był to pamiętny rok 1997, kiedy Polskę nawiedziła klęska żywiołowa - powódź. Dzisiaj uzdrawia wiernych przed modlitwę i spowiedź. 

    Ksiądz Michał Olszewski bardzo chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi sytuacji wiernych w dobie koronawirusa. Według duchownego ta nowa zastała rzeczywistość jest wielką próbą dla katolików na całym świecie. W te dni warto na nowo postawić sobie pytania dotyczące swojego posłuszeństwa wobec Boga i kierować się miłością do bliźniego. Podkreśla również, że najważniejsze jest troszczenie się o zdrowie własne i swoich najbliższych oraz porzucenie egoizmu.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem