Wydrukuj tę stronę
czwartek, 07 styczeń 2016 22:34

UFO zjawisko i interpretacje

Napisał

Termin „UFO” (ang. Unidentified Flying Object – niezidentyfikowany obiekt latający) początkowo używany był w ochronie przeciwlotniczej. Mimo to na stałe wszedł do słowników współczesnych.

 

Termin „latający spodek” został utworzony przez amerykańskiego biznesmena Kennetha Arnolda, który 24 czerwca 1947 r. podczas lotu prywatnym samolotem ujrzał 9 lśniących dysków w pobliżu góry Rainier (stan Washington). Dziennikarzom opowiadał, że obiekty poruszały się niczym spodek puszczony na wodę.

Życie poza Ziemią

Stare kroniki japońskie informują, że 27 października 1180 r. świetlisty przedmiot, określany jako gliniane naczynie, obleciał wokół pewną górę w prowincji Kii, a następnie przeleciał nad górą Fukuhara. Po chwili zniknął z oczu obserwatorów. W 1361 r. pisano o obiekcie, który kształtem przypominał bęben, a jego średnica miała dochodzić do 10 metrów. Wyłonił się on nagle ze śródlądowego jeziora w zachodniej Japonii. W średniowiecznej relacji czytamy: Pewnego dnia mnisi z Clonmacnoise [w Irlandii – red.] zebrali się w kościele, gdy nagle ujrzeli nad głowami statek płynący w powietrzu jak po morzu. Kiedy załoga statku ujrzała zgromadzenie i zamieszkały obszar w dole, spuściła kotwicę, która opadła na posadzkę kościoła, gdzie chwycili ją mnisi. Ze statku wyszedł człowiek, spłynął aż do kotwicy, a księża ciągnęli go w dół. „Na miłość boską, puśćcie mnie, bo mnie utopicie!” – krzyknął. Potem popłynął z powrotem w górę, zabierając kotwicę. O skali popularności wiary w życie pozaziemskie świadczy psychoza powstała w USA po wyemitowaniu w 1938 r. słuchowiska Orsona Wellesa, zrealizowanego na podstawie książki H.G. Wellsa „Wojna światów”. Rzecz dotyczyła najazdu Marsjan na Ziemię W połowie 50. lat XX w. doniesienia o UFO stały się bestsellerami. Najgłośniejsza była relacja George’a Adamskiego, który twierdził, że spotkał przybyszów z Wenus na pustyni kalifornijskiej i zwiedził bazy UFO na Księżycu. Adamski był emigrantem polskiego pochodzenia. Szybko zainteresował się okultyzmem i spirytyzmem. Po rzekomym kontakcie z kosmitami stał się niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych.

ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

Artykuły powiązane