czwartek, 07 styczeń 2016 22:25

Aniołowie nie praktykują ezoteryzmu

Napisał

W kulturze popularnej aniołowie to często istoty obdarzone niezwykłą siłą, którą imponują otoczeniu. To także „cherubinki” spełniające zachcianki rozpieszczonych dzieci. W dziejach zbawienia aniołowie odgrywali jednak znacznie poważniejszą rolę.

 

Tradycja Kościoła zna tylko trzy imiona świętych archaniołów: Rafał, Gabriel i Michał. Ich święto obchodzone jest 29 września. Synod w Rzymie, zwołany w 745 r. przez papieża Zachariasza, zakazał używania innych imion anielskich. Orzeczenie to podtrzymał synod odbyty w Aix-la-Chapelle (Akwizgran) w 789 r., obkładając dodatkowo ekskomuniką wszystkich czcicieli anioła Uriela, którego imię nie występuje w Biblii.

Minione i współczesne wyobrażenia aniołów

Nasze wyobrażenie o aniołach czerpiemy najczęściej z uwspółcześnionej ikonografii, zwykle zaczerpniętej ze średniowiecznej sztuki ludowej lub malarstwa. Wizerunki aniołów chronią od złego, podobnie jak przedstawienia świętych czy znak krzyża. Podobizny i motywy aniołów pojawiają się najczęściej w okresie Bożego Narodzenia: w szopkach, na jasełkach, w zespołach kolędników czy jako ozdoby choinkowe. Piękne i sugestywne rzeźby oraz obrazy z ich przedstawieniami tworzyli ludowi artyści. Czasami wizerunki aniołów można było odnaleźć w przydrożnych kapliczkach oraz, rzecz naturalna, po dziś dzień zdobią wnętrza świątyń. Jednymi z bardziej znamienitych przedstawień hierarchii anielskiej są sceny tzw. Żywego krzyża, które spotkać można w malowidle Sądu Ostatecznego w dawnym kościele cystersów w Koprzywnicy koło Sandomierza, a także w pomorskich Tujcach. Są to dzieła niemal teologiczne. Mozaiki z pierwszych wieków chrześcijaństwa przedstawiają aniołów jako młodzieńców z niewielkimi skrzydłami oraz aureolą. Wraz z upływem czasu zyskali oni białą szatę, rycerską zbroję, a skrzydła znacznie im urosły. W powszechnej świadomości utkwiły zwłaszcza pękate cherubinki wyobrażane pod postacią rocznych dzieci, znane z dzieł Michała Anioła czy Rafaela.

dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem