czwartek, 07 styczeń 2016 22:21

Od oszustwa do mistycznego światła. Próba wyjaśnienia zjawisko UFO

Napisał

Według Ericha von Dänikena biblijna wizja Ezechiela opisuje statek kosmiczny, a gwiazda betlejemska to latający pojazd. Wielu ufologów statki UFO dostrzega też na średniowiecznych rycinach czy renesansowych obrazach. Takie interpretacje wynikają zwykle z przyjętych założeń.

 

Samo pojęcie „UFO” wskazuje na zjawisko nieznane (occultus). Nie bez racji może być ono postrzegane jako doświadczenie okultystyczne czy spirytystyczne. Można je zatem interpretować z punktu widzenia teologii bądź demonologii, co jednak nie wyczerpuje innych możliwych analiz.

Od oszustwa do hipotezy fizykalno-biologicznej

Rozróżnia się co najmniej 7 rodzajów hipotez, które mają wyjaśniać zjawisko UFO. Pierwsza z nich odnosi się do oszustwa i kamuflażu. Według niej UFO jest oszustwem przygotowanym dla zysku i sławy bądź eksperymentem związanym z nową bronią ukrywaną przez niektóre państwa. Druga koncepcja nosi miano hipotezy fizykalno- -biologicznej. Zgodnie z nią „obcy” to wyżej rozwinięte życie, inteligencja na wyższym poziomie. To, co nazywa się „niezidentyfikowanym obiektem latającym”, nie jest ani obiektem, ani też latającym. Potrafi – jak pokazują rzekome zdjęcia – zdematerializować się, a ponadto łamie powszechnie przyjęte zasady ruchu. Z punktu widzenia fizyki nie potrafimy tego wytłumaczyć. Pojawia się więc pytanie: czy jest to magia, czy też supertechnika? Poza tym niewytłumaczalna „materializacja” oraz „dematerializacja” UFO (jak w spirytyzmie) sugeruje, że obiekty te poruszają się raczej poza przestrzenią i czasem niż w przestrzeni. Wybitny fizyk Carl Sagan obliczył, że jedynie w naszej Galaktyce istnieje ok. 10 000 mln planet godnych zbadania. Dodał, że odwiedzenie ich wszystkich przekracza zdolności nawet najwyżej rozwiniętych kultur. Wykluczone jest także przemieszczanie się w konwencjonalny sposób mieszkańców innych cywilizacji, ponieważ ogrom kosmosu na to nie pozwala. Taką możliwość sugerował zresztą Däniken, który twierdził, że jeśli statki UFO potrafią osiągnąć prędkość zbliżoną do prędkości światła, mogłyby wykorzystać spowolnienie upływu czasu przewidziane przez teorię względności. Jednakże wydaje się to niemożliwe ze względu na potrzebę zużycia ogromnej ilości energii. Warto dodać, że sceptycy trudności związane z podróżami międzygwiezdnymi traktują jako argumenty przemawiające przeciw wizytom gości z kosmosu.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem