czwartek, 07 styczeń 2016 22:17

Czy poza Ziemią istnieje życie?

Napisał

Na podstawie osiągnięć biologii uważa się, że życie mogło powstać tylko na skalistej planecie krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Ile zatem takich gwiazd istnieje we wszechświecie?

 

Na tak postawione pytanie nauka nie potrafi niestety odpowiedzieć, ponieważ nie jesteśmy w stanie obserwować całego wszechświata. Możemy natomiast szukać odpowiedzi na inne zagadnienie: ile gwiazd podobnych do Słońca możemy zaobserwować?

Miliard bilionów gwiazd

Maksymalny obszar wszechświata, jaki jest dostępny dla obserwacji astronomicznych, czyli tzw. Obserwowalny wszechświat, stanowi kulę o promieniu 13,8 miliarda lat świetlnych. W jej centrum znajduje się Ziemia. W obserwowalnym wszechświecie istnieje około miliard bilionów gwiazd, czyli z grubsza tyle, ile jest atomów w szklance wody. Z tych licznych gwiazd, ze względu na ich ogromne oddalenie od Ziemi, światło zostało wyemitowane miliardy lat temu. Wokół nich nie mogły wówczas jeszcze krążyć skaliste planety. Ponadto z odpowiedzi na zadane pytanie musimy wyeliminować układy gwiazd – podwójnych (leżących blisko siebie) oraz niepodobnych do Słońca (te podobne, o klasie widmowej G2V, stanowią tylko ok. 10% wszystkich gwiazd). Wykluczyć też trzeba gwiazdy nieposiadające planet krążących wokół nich, o wielkości porównywalnej z rozmiarami Ziemi, na których występuje woda w stanie ciekłym. Kolejne ograniczenia związane są z faktem, że Ziemia znajduje się wewnątrz Galaktyki (Drogi Mlecznej), co uniemożliwia obserwację dalekiego kosmosu we wszystkich kierunkach. Powyższe okoliczności drastycznie redukują możliwą do zaobserwowania liczbę planet, na których istnieją warunki konieczne do zaistnienia życia. Od pięćdziesięciu lat realizowany jest program naukowy SETI. Jego cel to znalezienie kontaktu z pozaziemską cywilizacją poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych, które pochodziłyby z kosmosu. Program ten nie odniósł dotychczas żadnego sukcesu, ponieważ kosmos uporczywie milczy.

prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

  • teolog dogmatyk, personalista

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions