czwartek, 07 styczeń 2016 22:09

Cywilizacja miłości

Do języka Kościoła posoborowego pojęcie „cywilizacja miłości” wprowadził bł. Papież Paweł VI. Natomiast św. Jan Paweł II nadał mu właściwą treść i szerokie zastosowanie.

 

Zrządzeniem Bożej Opatrzności w nowym 2016 r. przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, jak również jubileusz 1050- -lecia Chrztu Polski. Obydwie te wyjątkowe okoliczności skłaniają do tego, aby na nowo przemyśleć ideę „cywilizacji miłości”, o której uczył św. Jan Paweł II. Powołując się na swego poprzednika, papież-Polak o „cywilizacji miłości” po raz pierwszy mówił 17 października 1978 r., a więc nazajutrz po swoim wyborze, w orędziu „Urbi et Orbi”. Potem wiele razy powracał do tej tematyki. Na określenie „cywilizacji miłości” używał pojęć zamiennych lub bliskoznacznych, np. „cywilizacja chrześcijańska”, „nowa cywilizacja”, „cywilizacja pracy”, „cywilizacja miłości i życia”, „cywilizacja miłości i prawdy”, „cywilizacja prawdziwej sprawiedliwości i miłości”, „cywilizacja solidarności i miłości między ludźmi” czy wprost „cywilizacja europejska”.

Odpowiada potrzebom człowieka

Najczęściej o „cywilizacji miłości” św. Jan Paweł II mówił w kontekście jednoczącej się Europy i spraw społecznych związanych z tym procesem. Kiedy kończył pierwszą podróż apostolską do Niemiec, na lotnisku w Monachium 19 listopada 1980 r. zachęcił Niemców, aby stawali się pionierami „cywilizacji miłości”,  która może uczynić nasz świat coraz bardziej ludzkim. Następnie, zwracając się do całego Starego Kontynentu, powiedział: Całej Europie należałoby życzyć, by urzeczywistniała się w niej cywilizacja miłości, płynąca z ducha Ewangelii i jednocześnie głęboko humanistyczna. Odpowiada ona głębokim potrzebom i pragnieniom człowieka – także w społecznym wymiarze jego bytowania. W tym wymiarze cywilizacja miłości oznacza taką formę współżycia między narodami, przez którą Europa stałaby się rzeczywistą rodziną narodów. (…) Już czas, byśmy zaczęli myśleć o przyszłości Europy nie z pozycji siły i przemocy, nie z pozycji przewagi gospodarczej czy własnych korzyści, ale z punktu widzenia cywilizacji miłości.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions