środa, 02 grudzień 2015 19:04

Czas Miłosierdzia

Napisał

Historycy różnie interpretują genezę wielkich jubileuszy w chrześcijaństwie. Z pewnością papieże, którzy je ogłaszali, zawsze chcieli pomóc wiernym w przystępie do zbawienia. Pragnęli Bożego miłosierdzia dla Kościoła.

 

W 1300 r. wierni z całej Europy pielgrzymowali do Rzymu. W ten sposób odpowiedzieli na wezwanie papieża Bonifacego VIII, który zaprosił chrześcijan do Wiecznego Miasta: Wiarygodna tradycja starszych ludzi potwierdza, że tym, którzy w tym mieście nawiedzają czcigodną bazylikę Księcia Apostołów, przyznawane są wielkie odpusty i rozgrzeszenie. Ten następca św. Piotra odnowił biblijną tradycję lat jubileuszowych – czasu, w którym łaska Boga szczodrze rozlewa się na wiernych.

Matka Miłosierdzia

Obecny Namiestnik Chrystusowy, Franciszek, także i nas wzywa na kolejny jubileusz. Podkreśla: Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym. Pierwszy dzień Roku Świętego przypada 8 grudnia. Możemy być pewni, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Zbawiciela nie jest tu przypadkowa. Jednym z najpiękniejszych motywów w ikonografii chrześcijańskiej jest bowiem wizerunek Maryi Matki Miłosierdzia. Matka Boża otula swym płaszczem wiernych, którzy chronią się u Jej stóp. To jest obraz, jaki na końcu bulli kreśli też Ojciec Święty: Myśl moja biegnie teraz do Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy w tym Roku Świętym, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga. Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność miłosierdzia, które stało się ciałem. Matka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego weszła do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ wewnętrznie uczestniczyła w tajemnicy Jego miłości. Czym jest Rok Miłosierdzia? Odpowiedź na to pytanie najlepiej ukazuje powyższy akapit bulli oraz obraz Matki Miłosierdzia. Rok Miłosierdzia to czas i miejsce schronienia się pod płaszczem miłosierdzia Boga Trójjedynego. A tym miejscem powinien być Kościół. Papież mówi wprost: jesteśmy powołani do głoszenia miłosierdzia. I wskazuje na konkretne możliwości. Są one niezmienne jak nauka Zbawiciela: post, modlitwa oraz jałmużna.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem