środa, 02 grudzień 2015 18:51

Bóg Architekt

Napisał

Od czasów oświecenia ciągle próbuje się ograniczać wpływ Boga na świat. Tymczasem Zbawiciel mówi, że żaden z wróbli nie spadnie na ziemię bez woli Ojca.

Według brytyjskiego pisarza Clive’a Staplesa Lewisa wizerunek świata, jaki powstał w grecko-rzymskim antyku, a następnie rozwinął się w średniowiecznej i nowożytnej Europie, stanowi „odrzucony obraz”. Jest w tym sporo racji. Oświeceniowa rewolucja starała się udowodnić, że ludzki umysł sam z siebie może uporządkować cały świat. Bóg nie był do tego potrzebny. Co najwyżej przeznaczano Mu rolę mechanika-zegarmistrza, który przygotował i nakręcił zegar wszechświata. Uruchomiony przez Niego mechanizm miał działać dalej sam. Nie potrzebował żadnej nadprzyrodzonej interwencji.

Na początku było słowo…

Jedno z najpiękniejszych wyobrażeń Syna Bożego przedstawia Go jako architekta. Pochylony nad kręgiem wszechświata, Chrystus mierzy go cyrklem. Stajemy tu wobec wielkiej tajemnicy wiary chrześcijańskiej –  oglądamy przecież moment stworzenia świata. Ale nie przedstawia on Boga Ojca, lecz Syna. Teologowie uwielbiają w tym momencie mówić o preegzystencji Syna, czyli o Jego istnieniu w wieczności, zanim stał się człowiekiem w akcie wcielenia. Przedstawienie Zbawiciela, Boga-człowieka, który stwarza świat, ukazuje dwie podstawowe prawdy naszej wiary. Pierwsza dotyczy tego, że Bóg jest Trójcą Świętą, czyli Trzema Osobami będącymi jednym Bogiem. Gdy Ojciec mówił: Stań się!, w tym akcie uczestniczyli także Syn i Duch. Ktoś może zauważyć, że takie myślenie kłóci się z naszym rozumieniem czasu. Słusznie! Bóg jest poza czasem, a nasze pojmowanie nie odnosi się do Niego w żaden sposób. Drugą prawdę stanowi to, że Bóg istnieje poza czasem i przestrzenią, a równocześnie cały czas jest z nami. Cała historia zbawienia, która została opisana w Piśmie Świętym, odnosi się do nieustannej opieki Boga nad ludźmi. Są to relacje zdumiewające! Stwórca nie tylko opiekuje się swymi wybranymi, ale poprzez ich dzieje stara się przygotować do zbawienia cały świat. Historia zbawienia przekazuje nam pewną zdumiewającą informację, obcą religiom pogańskim. Świat nie został stworzony jako mechanizm działający zgodnie z określonym wcześniej kierunkiem. Nie jest też zegarem nakręconym przed wiekami. On uczestniczy w poznaniu Stwórcy, ale to Jego wola kieruje wszystkim – nawet biegiem gwiazd czy lotem wróbli. Żywy Bóg opiekuje się światem. Ludzie nie są jednak marionetkami w Jego ręku. 

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

  • autor książek, publicysta.

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions