środa, 02 grudzień 2015 18:42

Astrologia w świetle nauki

Napisał

Astrologia narodziła się w starożytności. Wiedza astronomiczna ograniczała się wówczas do obserwowania gołym okiem zmian położenia Słońca, Księżyca, 5 planet i gwiazd stałych na niebie. Nie zdawano sobie sprawy z natury ciał niebieskich i ze skali odległości w kosmosie.

Powszechnie uważa się, że astrologia zachodnia powstała w Chaldei (w południowej Mezopotamii). Pierwsze obserwacje astronomiczne łączono tam z pojęciami religijnymi. W Niniwie znaleziono wielki traktat astrologiczny, który był swego rodzaju podręcznikiem dla astrologów chaldejskich ok. VII w. przed Chr. Widoczny wpływ Słońca na zjawiska przyrody nasunąć mógł domysł, że podobne oddziaływanie wywiera nie tylko Księżyc, ale też gwiazdy i planety. Skoro można było przewidywać następstwo pór roku i obliczać powrót niektórych zjawisk niebieskich, sądzono, że na tej podstawie można również wysnuwać proroctwa o losach ludzi. Poglądom tym sprzyjało połączenie gwiazd z bóstwami. Kapłani chaldejscy byli bowiem także przedstawicielami ówczesnej wiedzy astronomicznej, a świątynie połączono z „obserwatoriami astronomicznymi”. W ten sposób wprowadzano zasady proroctw wyczytywanych z położenia ciał niebieskich.

Astrologia naturalna i doktryna chaldejska

Gdy ziściły się przepowiednie, które kapłani chaldejscy wygłosili Aleksandrowi III Macedońskiemu (zwanemu Wielkim), ich autorytet wzrósł niepomiernie w świecie starożytnym. Jeden z nich, Berozjusz, przybył z Babilonu do Aten, gdzie został życzliwie przyjęty. Gdy osiadł na wyspie Kos, założył tam szkołę astrologiczną, która pod pozorem naukowości uwiodła Greków. Do astrologii przygotowywali ich zresztą filozofowie. Tales i Pitagoras wiedzę na ten temat zaczerpnęli z Egiptu. Zbieżność zasad astrologii egipskiej i chaldejskiej pozwala się domyślać, że Chaldejczycy byli mistrzami Egipcjan. Następnie astrologowie greccy przenieśli astrologię do Rzymu. Tutaj jednak doznawała ona prześladowań, a jej popularyzatorów powszechnie zwano matematykami.

prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • emerytowana profesor socjologii na Uniwersytecie w Teramo i na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie i Puebla w Meksyku. Zajmuje się personalizmem, głównie duchowością mężczyzny i kobiety

 • doktor teologii
  moralnej, katechetka

 •  

  historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem