środa, 30 wrzesień 2015 21:27

Życiodajna nadzieja

Napisał

Kiedy człowiekowi daje się nadzieję, można wyzwolić w nim ogromne pokłady dobra i heroiczny wręcz wysiłek.

 

Czasem słyszy się dość niemądre powiedzenie: nadzieja jest matką głupich. Ludzie, którzy tak mówią, dają wyraz frustracji z powodu doznanej porażki i niespełnionych oczekiwań. Chcąc usprawiedliwić swoje niepowodzenie, nieumiejętność, a może zaniedbania czy popełnione błędy, negują w ten sposób sens nadziei. Twierdzą nawet, że pozbawia ona człowieka rozsądku. Gdyby przyznać im rację, oznaczałoby to, że tzw. życiowa mądrość jest nie do pogodzenia z nadzieją.

 

Nadzieja jest związana z przyszłością

Tymczasem bez nadziei nie tylko nie można twórczo działać, ale nie można żyć. Odebranie komuś nadziei oznacza pozbawienie go właściwego celu i sensu życia, a w konsekwencji doprowadzenie do śmierci. Historia i literatura potwierdzają to. Dostarczają wielu przypadków psychiczno-moralnego torturowania jeńców lub więźniów właśnie przez odbieranie im jakiejkolwiek nadziei. Także sam człowiek – czy to wskutek traumatycznych przeżyć, silnych emocji czy zaburzeń psychicznych – może pozbawić się nadziei. Wówczas wydaje mu się, że jedynym „sensownym” wyjściem jest samounicestwienie. Najczęściej o nadziei mówi się w kontekście religijnym. Ma ona doniosłe znaczenie także w codziennym życiu. W znaczeniu ogólnym jest ona usposobieniem woli w dążeniu do uszczęśliwiającego celu, który realizuje się pomimo trudności, bez zniechęcenia, ze spokojem i pewnością siebie, czyli z ufnością. Skłania do podejmowania wszystkich możliwych działań, nawet trudnych, aby ten cel osiągnąć. W tym sensie nadzieja ściśle związana jest z przyszłością, choć aktualizuje się tu i teraz. Oparta jest też na dotychczasowym doświadczeniu swoich możliwości.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 październik 2015 10:41
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem