poniedziałek, 03 sierpień 2015 19:45

"Śniący" w Piśmie Świętym

Napisane przez Ks. dr Jacek Jurczyński

Wyjaśnienie treści snu domaga się zastosowania innej „aparatury” niż ta przeznaczona do badań laboratoryjnych. Doświadczenia związane ze snami wykraczają bowiem poza „nasz” świat. Jakie „urządzenie” pozwoli je wyjaśnić?

 

W Piśmie Świętym sny stanowią część składową Bożego planu zbawienia. Bóg przemawia do ludzi we śnie, aby im pomóc, ostrzec ich lub oznajmić im swoje zamiary. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie nie musi być aż tak trudna. Po prostu śpiący człowiek nie przeciwstawia się niczemu. Dlatego czas snu uznawany jest w Biblii za najbardziej odpowiedni, by właśnie wtedy przyszedł Bóg.

 

Element ludzkiego życia

W Starym Testamencie sny są postrzegane jako normalny – a przynajmniej akceptowany – element ludzkiego życia. Już wówczas poznano, że to nie wróżby odsłaniają prawdziwe znaczenie zdarzeń. Możliwość spotkania człowieka z Bogiem otwiera się właśnie we śnie. To on pośredniczy również w objawieniu Bożego słowa: Bóg przychodzi, objawia się, przemawia do człowieka. Co istotne, żadni specjaliści nie są konieczni do wyjaśnienia takich snów. To Bóg jest Tym, który podaje ich wytłumaczenie. Przekazuje je zresztą tym, których sobie wybrał. Ta wiara jest niezwykle żywa w Starym Testamencie.

 

Sen Adama i Abrahama

Już na początku biblijnej historii Bóg zsyła na Adama głęboki sen, by z jego żebra stworzyć niewiastę (zob. Rdz 2, 21). Podobnie dzieje się z Abrahamem, z którym Bóg zawiera przymierze (zob. Rdz 15, 2. 12). Podczas snu Abimelek dowiaduje się, że Sara jest żoną Abrahama (zob. Rdz 20, 3-7). Co ciekawe, większość relacji sennych pochodzi od patriarchów i proroków, którzy zawarli z Bogiem przymierze. Jednym z największych „śniących” Starego Testamentu jest Jakub. We śnie przeżył niezwykłe i przełomowe spotkanie z Bogiem (zob. Rdz 28, 11-19). Zarówno on, jak i jego syn Józef przywiązują do przeżytych snów wielkie znaczenie. A wiara w to, co zostało im w nich przepowiedziane, w sposób zdecydowany wpływa na ich dalsze życie. Boże nawiedzenie przeżyło podczas snu kilku biblijnych bohaterów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions