poniedziałek, 03 sierpień 2015 19:39

Sny w świetle rozeznawania duchowego

Napisał

Niektórzy ludzie doświadczają tzw. Snów o nadchodzącej śmierci. Widzą oni przyszłe zdarzenia, niekiedy kres życia bliskich i znajomych osób. Jak interpretować tego typu sny?

 

Sny są poważnie traktowane we wszystkich religiach. Widzi się w nich wymiar religijny czy też duchowy. Ponadto wszystkie religie dopuszczają w widzeniach nocnych możliwość zaistnienia kontaktu z „inną rzeczywistością”. Na przykład tradycja chińska twierdzi, że podczas snu duch opuszcza fizyczne ciało i udaje się w rejony, w których spotyka się z innymi duchami – zarówno związanymi nadal z materialnym ciałem, jak i zmarłych.

 

Od inicjacji do inkubacji

W dawnych tradycjach duchowych sen był nieodzownym elementem inicjacji. Na Syberii szamani w początkowej fazie swego duchowego powołania mają sny inicjacyjne. Często pojawia się w nich wątek śmierci wtajemniczonego, rozpadu jego członków i ponownej rekonstrukcji w nowej postaci. Szereg snów inicjacyjnych otrzymują uzdrawiacze indiańscy. Podobnie jest u australijskich aborygenów. Taka sytuacja zachodziła także u wielu rdzennych ludów amerykańskich, np. Irokezów czy Mohawków. W islamskiej tradycji sufizmu mistycy rozpoczynają nową drogę duchową pod wpływem wskazówek otrzymanych we śnie (co jest pewną kontynuacją tradycji samego Mahometa). Można też mówić o innych duchowych zjawiskach związanych ze snem, jak np. inkubacja. Pojęcie to odnosi się do praktyk czy technik wywołania marzeń sennych w określonym  celu, np. uzdrawiania, uzyskania porady czy wróżenia. Były one niezwykle popularne w świecie starożytnym, w krajach o tak odmiennych kulturach, jak Mezopotamia, Egipt, Grecja czy Rzym. Teoretyczne zasady, które leżą u podstaw tej tradycji we wszystkich starożytnych cywilizacjach, usystematyzował Scott Cunningham: bóstwa interesują się wiernymi; sny są zsyłane przez bogów i boginie; miejscem konkretnych kontaktów i informacji są świątynie.

 

Uniwersalna intuicja ludzkości

To wszystko oznacza istnienie uniwersalnej intuicji ludzkości, która mówi, iż sny związane są z wymiarem sakralnym, duchowym czy religijnym. Ta intuicja jest jednak mglista oraz mało konkretna i dlatego potrzebuje pomocy Bożego objawienia. Okazuje się, że można tu niebezpiecznie pobłądzić, a nawet ulec duchowemu zwiedzeniu. Problem polega bowiem na rozeznaniu duchowym. Jaka jest konkretna definicja sacrum? Kim bądź czym są bóstwa oraz bogowie? W kluczu interpretacji chrześcijańskiej łatwo tu o grzech bałwochwalstwa, spirytyzmu czy wróżbiarstwa (co jest właściwe każdemu pogaństwu i neopogaństwu). Rodzą one ogromne konsekwencje duchowe, ze zniewoleniem włącznie. Jest to tym bardziej istotne, że doświadczenie snu może wchodzić w obszar szeroko rozumianego mediumizmu, który stanowi drogę do opętania lub jego wyraz. Ponadto różne rodzaje mediumizmu są ze sobą płynnie powiązane, nawet jeśli przybierają odmienne nazwy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:37
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

1 komentarz

  • Link do komentarza Jarosław Bzoma czwartek, 24 wrzesień 2015 17:23 napisane przez Jarosław Bzoma

    Można również we śnie zbadać korzenie chrześcijaństwa i poznać prawdę o Jezusie która może być zaskakująca .Można poznac co myślą konkretni duchowni na temat religii i czy sa wierzący tak jak deklarują.Nawet to jakie sa prawdziwe pobudki autora tego artykułu. Można równiez doświadczyć unii mistycznej z Bogiem .

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions