wtorek, 30 czerwiec 2015 23:55

Chrześcijańska radość jako przejaw zdrowej duchowości

Napisał

Radość, choć uwarunkowana różnymi czynnikami, możliwa jest w sytuacji przeciwności, a nawet cierpienia. Stanowi ona coś więcej niż prostą wesołość, która czasem maskuje głęboki smutek.

 

Radość to psychiczne i emocjonalne poruszenie, które wynika z poznania i posiadania jakiegoś dobra. Towarzyszy mu zadowolenie, rozbawienie i szczęście, a niekiedy także euforia (dlatego radość może czasem wywoływać płacz). Szczególną postać radość osiąga dzięki chrześcijańskiej wierze, nadziei i miłości. Święty Paweł zalicza ją do owoców Ducha Świętego i wymienia zaraz po miłości (por. Ga 5, 22), z którą ściśle jest związana (por. „Katechizm Kościoła katolickiego”, nr 1829). Święty Tomasz z Akwinu uczy, że radość nie jest cnotą odrębną od miłości, lecz jej przejawem i skutkiem.

 

Zmartwychwstanie Chrystusa źródłem radości

Chrześcijańska radość ma wymiar paschalny, gdyż jej źródło tkwi w zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest ona oznaką ciągłego przechodzenia ze śmierci do życia, od zniewolenia grzechem do wolności dzieci Bożych. Z tej racji radość chrześcijańska stanowi wyraz wewnętrznej harmonii człowieka z samym sobą, z Bogiem i bliźnimi, jaka tworzy się pod wpływem łaski. Jest także oznaką królestwa Bożego (por. Rz 14, 17; KKK 2819), a tym samym uprzedza szczęście zbawionych w niebie. Oglądanie Boga twarzą w twarz i udział we wspólnocie aniołów oraz świętych będzie źródłem nieskończonej radości.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:39
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem