wtorek, 30 czerwiec 2015 23:43

Uzdrawianie i uwalnianie od złego

Napisał

Głoszeniu Dobrej Nowiny od samego początku towarzyszyła posługa uwalniania i wypędzania złych duchów. Dzieło Chrystusa kontynuuje Jego Kościół.

 

Jezus Chrystus, wysyłając z misją pierwszych uczniów, wyposażył ich we władzę wypędzania złych duchów. W Ewangelii czytamy: Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! (Mt 10, 7-8). Głoszenie królestwa Bożego, posługa uzdrawiania i wypędzanie złych duchów należą do trzech najważniejszych posług Kościoła wszystkich czasów. Nie są one jakimiś wyjątkowymi formami posługi ewangelizacyjnej uczniów Jezusa. To nakaz i podstawowa cecha głoszenia Ewangelii w Kościele. Trudno wyobrazić sobie Dobrą Nowinę, zapominając o chorych i opętanych. Jezus przyszedł do tych, którzy się źle mają, a nie do zdrowych i ciekawych „religijnych nowinek”.

 

Stopniowe odkrywanie zła

Stary Testament nie zawiera jednolitej nauki o złych duchach. Podlega ona swoistej ewolucji. Ponadto jest przez poszczególnych autorów doprecyzowana zgodnie z zasadami rozwoju Bożego Objawienia. Dla przykładu, najstarsza wzmianka o Szatanie znajduje się w Księdze Zachariasza (zob. 3, 1-5). Nauka Starego Testamentu o demonach to stopniowe odkrywanie rzeczywistości zła przez człowieka. Nie bez znaczenia były tu wierzenia i kultura państw ościennych Izraela, a więc Sumerów, Akadyjczyków, Asyryjczyków, Egipcjan i innych. Religie babilońskie oraz ludy hetyckie posiadały silnie rozwinięty i skomplikowany system wierzeń w demony. Równie rozbudowany był układ praktyk antydemonicznych. Powiązanie choroby z wpływem złych duchów oraz uwalnianie ludzi i miejsc spod ich władzy sprzyjało rozmaitym działaniom okultystycznym i magicznym. Wymagały one zaangażowania kapłanów, magów, a także odpowiednich rytuałów.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:39
Ks. dr Mariusz Gajewski

filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  • emerytowany dziennikarz, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP od 1983 roku

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem