wtorek, 30 czerwiec 2015 23:43

Uzdrawianie i uwalnianie od złego

Napisał

Głoszeniu Dobrej Nowiny od samego początku towarzyszyła posługa uwalniania i wypędzania złych duchów. Dzieło Chrystusa kontynuuje Jego Kościół.

 

Jezus Chrystus, wysyłając z misją pierwszych uczniów, wyposażył ich we władzę wypędzania złych duchów. W Ewangelii czytamy: Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! (Mt 10, 7-8). Głoszenie królestwa Bożego, posługa uzdrawiania i wypędzanie złych duchów należą do trzech najważniejszych posług Kościoła wszystkich czasów. Nie są one jakimiś wyjątkowymi formami posługi ewangelizacyjnej uczniów Jezusa. To nakaz i podstawowa cecha głoszenia Ewangelii w Kościele. Trudno wyobrazić sobie Dobrą Nowinę, zapominając o chorych i opętanych. Jezus przyszedł do tych, którzy się źle mają, a nie do zdrowych i ciekawych „religijnych nowinek”.

 

Stopniowe odkrywanie zła

Stary Testament nie zawiera jednolitej nauki o złych duchach. Podlega ona swoistej ewolucji. Ponadto jest przez poszczególnych autorów doprecyzowana zgodnie z zasadami rozwoju Bożego Objawienia. Dla przykładu, najstarsza wzmianka o Szatanie znajduje się w Księdze Zachariasza (zob. 3, 1-5). Nauka Starego Testamentu o demonach to stopniowe odkrywanie rzeczywistości zła przez człowieka. Nie bez znaczenia były tu wierzenia i kultura państw ościennych Izraela, a więc Sumerów, Akadyjczyków, Asyryjczyków, Egipcjan i innych. Religie babilońskie oraz ludy hetyckie posiadały silnie rozwinięty i skomplikowany system wierzeń w demony. Równie rozbudowany był układ praktyk antydemonicznych. Powiązanie choroby z wpływem złych duchów oraz uwalnianie ludzi i miejsc spod ich władzy sprzyjało rozmaitym działaniom okultystycznym i magicznym. Wymagały one zaangażowania kapłanów, magów, a także odpowiednich rytuałów.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:39
Ks. dr Mariusz Gajewski

filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

  • (diec. Aquila, Włochy) demonolog, egzorcysta i wykładowca Lateranum

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem