poniedziałek, 04 maj 2015 22:31

Duchowość bezdroży

Napisał

Z katolickiego punktu widzenia pojęcie „duchowość bezdroży” obejmuje tzw. duchowości alternatywne, do których zalicza się sekty, ruchy światopoglądowe, lansowane współcześnie zachowania hedonistyczne i konsumpcyjne. Są to „duchowości” przeciwstawne chrześcijańskiemu życiu duchowemu.

 

     Wyrażenie to, choć ma nieco przenośne znaczenie, dość precyzyjnie oddaje poważny problem natury antropologicznej, teologiczno- duchowej i moralnej. Do jego zrozumienia wystarczy przypomnienie zakresu znaczeniowego samego terminu „bezdroża”. Słowniki języka polskiego najczęściej tłumaczą go jako manowce, a więc obszar na ogół pusty, bez dróg i drogowskazów, trudny do przejścia. Czasami bywa to teren dziewiczy, jeszcze niezagospodarowany przez człowieka, dlatego zaciekawia, pociąga i daje poczucie większego zbliżenia się do pierwotnej harmonii z naturą. Nie zmienia to faktu, że może tam czyhać wiele niebezpieczeństw. W sensie przenośnym bezdroża stanowią niepewną sytuację lub niosące ryzyko działania w nieznanych sobie dziedzinach i z niedającymi się przewidzieć skutkami. W takim znaczeniu często mówi się o bezdrożach lub manowcach moralnych, nadając tym pojęciom negatywne znaczenie.

Sens pojęcia „duchowość bezdroży”

     Na temat „duchowości bezdroży” wielokrotnie wypowiadał się Nauczycielski Urząd Kościoła. W swoim nauczaniu Kościół w sposób jednoznaczny przestrzega przed ryzykiem odejścia od wiary i grzechem bałwochwalstwa. Ponadto z „duchowością bezdroży” wiążą się liczne niebezpieczeństwa poważnych szkód psychicznych, emocjonalnych ekonomicznych i społecznych.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:41
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem