poniedziałek, 04 maj 2015 22:02

Kim jest Anioł Stróż

Napisał

Anielskie gadżety, które towarzyszą nam jako ozdoby w mieszkaniach, samochodach, biurach, nie mają właściwego im sakralnego charakteru. I nic dziwnego, bo współczesny świat – poprzez twórczość literacką, filmową, komercję – przenosi aniołów, podobnie jak św. Mikołaja, w świat bajek, pomiędzy skrzaty, duszki i rusałki...

 

     Na podstawie Pisma Świętego i Tradycji Kościoła wiemy, że Bóg stworzył aniołów jako byty osobowe, które są czystymi duchami, obdarzonymi rozumem, wolną wolą i nieśmiertelnością. W hierarchii stworzeń aniołowie zajmują miejsce między Bogiem a ludźmi. Nazwa stosowana na ich określenie oznacza posłańca, zwiastuna. Stąd też św. Augustyn stwierdził: „Anioł” oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? Duch. Pytasz o funkcję? Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem („Objaśnienia Psalmów”, 103, 1, 15). Termin „anioł” oznacza funkcję, jaką owe istoty duchowe pełnią względem Boga i ludzi.

Liczba i imiona aniołów

     Teksty biblijne dają podstawę do stwierdzenia, że jest ich niezliczona ilość. W symboliczny sposób prawdę tę wyraża autor Księgi Daniela w opisanej przez siebie wizji: Patrzałem, (...) a Przedwieczny zajął miejsce. (...) Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim (Dn 7, 9-10). Podobnie poucza w Apokalipsie św. Jan: I ujrzałem, i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu (...) a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy (Ap 5, 11). Większość aniołów występujących w Biblii to anonimowe postacie. Są one określane ogólnym terminem „anioł” lub takimi metaforycznymi wyrażeniami, jak: „synowie Boży”, „wojska niebieskie”, „sługi”, „święci”, „młodzieniec”, „jeźdźcy na koniu”, „mężowie w lśniących szatach”. W wizjach „dworu niebieskiego”, otaczającego Jahwe jako potężnego władcę, pojawiają się dwie szczególne grupy aniołów – cherubini, którzy otaczają Boga (por. Wj 25, 22), podtrzymują Jego tron (zob. Ps 99, 1) bądź unoszą rydwan Jahwe (zob. Ez 10, 1-22), i serafini, nieustannie oczyszczający stworzenia zbliżające się do Boga. Wprost z imienia w Biblii wymienieni są tylko trzej aniołowie: Michał, którego imię oznacza „Któż jak Bóg!”, Rafał – „Bóg uzdrawia”, Gabriel – „Bóg jest moją mocą”. Odgrywają oni szczególną rolę w historii zbawienia, dlatego określa się ich mianem archaniołów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:42
Ks. dr Grzegorz Baran

teolog biblista i filolog klasyczny, pracownik
Instytutu Kulturoznawstwa KUL

1 komentarz

  • Link do komentarza Olaf piątek, 05 maj 2017 14:21 napisane przez Olaf

    Jak natomiast jest, ze stróżami? Każdy z nas posiada własnego anioła który mu stróżuję i można się modlić bezpośrednio do niego?

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • egzorcysta diecezji warszawskiej

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions