czwartek, 07 styczeń 2016 21:43

Kościół to wielki szpital

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Z ks.Pawłem Samiczkiem, kapłanem diecezji kieleckiej posługującym modlitwą o uzdrowienie, rozmawia dr Paweł Sokołowski

 

Czym jest uzdrowienie wewnętrzne?

Odzyskaniem spokoju wewnętrznego i powrotem do radości życia. To jest najmocniejsze doświadczenie, jakie występuje po uzdrowieniu zewnętrznym. Musimy pamiętać, że każdy grzech i każda krzywda wyrządzona przez innych powoduje różnego rodzaju zranienia, z którymi później idziemy przez życie. Te urazy występują na płaszczyźnie psychicznej, tkwią w naszej pamięci, ale przede wszystkim są obecne na płaszczyźnie duchowej. Uzdrowienie wewnętrzne to totalne uwolnienie nie tylko od wspomnień, ale od ran, które nosimy w naszym sercu. Czasami o istnieniu tych obrażeń człowiek dowiaduje się po wielu latach. Trzeba pamiętać o tym, że osoba zraniona z powodu cierpienia wewnętrznego krzywdzi innych ludzi. To jest trochę jak domino.

Jak rozpoznać, że potrzebuję uzdrowienia wewnętrznego?

Może na to wskazywać długi okres uwikłania w grzechy ciężkie. Ponadto znaczącą wskazówką są np. trudne czy toksyczne relacje w rodzinie, w małżeństwie. Dopóki serce człowieka nie zostanie uzdrowione, dopóty będzie się z niego sączyć jad i nienawiść. Osoba o wolnym i zdrowym sercu potrafi kochać miłością nieegoistyczną. Takim przykładem może być postać Matki Teresy z Kalkuty. Ona każdego dnia spotykała setki ludzi, którym na nowo wybaczała. W Ewangelii mamy pytanie, ile razy trzeba przebaczać. Odpowiedź jest prosta i trudna: zawsze.

Jak się modlić o uzdrowienie wewnętrzne?

Polecam książkę „Uwolnienie serca. Powrót starszego brata” Neala Lozano. Tytuł nawiązuje do przypowieści o synu marnotrawnym. Mamy świadomość tego, że postacią negatywną w tej przypowieści jest starszy syn. Jego serce nie było wolne, a jedynie pełne nienawiści do brata z tego powodu, że ojciec go przyjął. To był człowiek, który non stop pracował, choć nie nad sobą. To jest też doświadczenie ludzi XXI w., którzy pracują po 12 godzin na dobę, ale nie zatrzymują się nad sobą. Później pojawiają się problemy związane z duchowością. Trzeba też prosić Boga o to, żeby przypominał nam sytuacje, które dotyczą naszej przeszłości i doznanych krzywd. Mogą to być momenty, w których człowiek przeżywał wielką gorycz z powodu tego, że został przez kogoś zignorowany, skrzywdzony, źle potraktowany, porzucony. Modlitwę o przebaczenie charakteryzuje to, że nie daruję win własnymi emocjami. Prawdziwe wybaczenie ma miejsce wtedy, gdy stajemy naprzeciw naszej historii i prosimy Jezusa, żeby stanął przy nas i trzymał naszą rękę. Przebaczamy razem z Nim i w Jego imię.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem