niedziela, 04 styczeń 2015 19:08

Pycha poprzedza upadek

 

 

Córko Moja, wiedz o tym, że duszom pysznym nie udzielam swych łask, a i nawet udzielone odbieram (słowa Jezusa do św. Siostry Faustyny; „Dzienniczek” nr 1170). Jest więc całkiem możliwe, że osoba żyjąca w zgodzie z Bogiem, wysoko rozwinięta duchowo, pełniąca Jego wolę ulegnie nagle pokusie uznania siebie za lepszą od innych. Oznacza to, że pycha nie jest cechą typową dla przeciętnego człowieka, choć dotyka także jego. Jest rzeczą zrozumiałą, że większe problemy z tą wadą mają osoby uchodzące za doskonalsze lub zajmujące wysokie stanowiska w drabinie społecznej. Mają bowiem dodatkową pokusę uznania się za lepszych.

Pycha w swej oryginalnej postaci jest odmową posłuszeństwa Bogu. Jest grzechem nie tylko ludzi, ale i niektórych aniołów – bytów o niebo doskonalszych od człowieka. Jako świadomy akt odrzucenia Bożej miłości, grzech ten jest dodatkowo naznaczony niesprawiedliwością, ponieważ człowiek jest zobowiązany dziękować swemu Stwórcy (np. za stworzenie) i Jemu się podporządkować. Sam z siebie nie mógłby przecież zaistnieć ani też posiadać czegokolwiek, czego by nie otrzymał.

 

W sumie każde złe postępowanie człowieka ma w sobie coś z pychy, bo jest przeciwne miłości i woli Bożej. Dlatego jest ona pierwszym grzechem i źródłem pozostałych. Jest wyprowadzeniem poza obręb Bożej Łaski, jakby ucieczką w samotność. Nawet, jeśli w jakimś złu uczestniczy grupa ludzi czy większa zbiorowość, to i tak prędzej czy później nastąpią wewnętrzne walki prowadzące do dalszego rozpadu, aż do momentu, gdy człowiek pozostanie zupełnie sam. Brak miłości nie może być bowiem spoiwem jedności, wręcz przeciwnie, jedność tę rozbija. Ostatecznie nienawiść może zniszczyć także miłość do samego siebie, prowadząc do rozpaczy i autoagresji. Przed porażką - wyniosłość, duch pyszny poprzedza upadek (por. Prz 16, 18).

Ostatnio zmieniany sobota, 20 czerwiec 2015 17:56
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

  • kapłan diecezji Lamego w Portugalii, wykładowca teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions