środa, 01 maj 2013 02:00

Chrześcijanie nie mogą...

Napisał

11 lutego 2003 r. Jan Paweł II powiedział: Świat potrzebuje dziś nowego św. Franciszka z Asyżu! Na początku trzeciego tysiąclecia, chyba bardziej niż kiedykolwiek dotąd, ludzkość i świat czekają, aby przeniknął ich duch św. Franciszka.

 

To znak naszych czasów, że papież Franciszek kładzie akcent na ewangeliczne ubóstwo. Właśnie w świecie zdominowanym przez żądze posiadania i nieograniczonej konsumpcji propozycja Kościoła to droga pod prąd, droga zdrowej ryby. Na pluralistycznym rynku idei jest wiele ofert obiecujących życie łatwe i przyjemne. Kościół wysuwa inną, wymagającą i odrzucającą kompromis z duchem tego świata. Ojciec Święty nie pozostawia złudzeń: albo Bóg, albo diabeł. W iście Chestertonowskim stylu Franciszek wypowiada znamienne słowa: Kto się nie modli do Boga, ten się modli do diabła.

 

Zła i Złego chcemy się wystrzegać. Żeby jednak poznać zło, trzeba wpierw poznać dobro. Zło bowiem ujawnia się tylko na ciele dobra, jako jego destrukcja. Nie jest materialnym czy bytowym przeciwieństwem dobra. W tym sensie mówienie o walce dobra ze złem w świecie jest bardziej metaforyczne niż dosłowne. Bóg bowiem widział, że to, co stworzył, było dobre. Bóg jako Byt doskonały nie stwarza zła. Skąd więc się wzięło? Okazuje się, że jedynie byty osobowe, czyli wolne w swych decyzjach, są w stanie realizować dobro albo zło (niszczenie dobra). Sprawą istotną jest, czy podejmując decyzje, mają właściwe (obiektywne) rozeznanie. Jeśli tak, to z pewnością tego zła będzie mniej. Dlatego ważne jest zdobywanie mądrości i wiedzy, a pozbywanie się głupoty i ciemnoty, które stanowią znakomite środowisko do namnażania się zła. Papież Franciszek, jeszcze jako kardynał (2005 r.), powiedział, że chrześcijanie nie mogą sobie pozwolić na luksus bycia głupimi; że musimy być mądrzy i bystrzy.

 

Mądrość ma wszędzie zastosowanie. Mówi się, że bioenergoterapia to medycyna naturalna, czyli wykorzystująca siły natury. Wystarczy, aby znawca umiał je wyzwolić i zaaplikował jako panaceum. Sami bioenergoterapeuci przyznają jednak, że nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych energii. A jeśli zamiast naturalnych wykorzystują ponadnaturalne? Próba wykluczenia tego z góry byłaby przejawem intelektualnego dogmatyzmu i umysłowej ciasnoty. To kwestia roztropności, czyli mądrości. Walizka pozostawiona na lotnisku wzbudza największą ostrożność, przyjeżdżają saperzy i na wszelki wypadek detonują bagaż. Policjanci francuscy wysadzili samochód pani minister, bo wewnątrz znajdowała się dziwnie wyglądająca torba. Nie mogli wiedzieć, że akurat w tym przypadku były to gęsie wątróbki. Innym razem mogłyby to być np. granaty.

 

Warto zachować ostrożność, tym bardziej że wielu doświadczyło na własnej skórze skutków działania bioenergii nieznanego pochodzenia. I przed tym przestrzegają.

 

Więcej materiałów w drukowanej wersji "Miesięcznika Egzorcysta", którą można kupić w naszym sklepie.

Ostatnio zmieniany niedziela, 21 czerwiec 2015 23:13
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

 • marianin, teolog moralista,
  dyrektor Ośrodka Wsparcia
  Płodności

 • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem