niedziela, 05 styczeń 2014 21:40

Mędrcy świata

Napisał
Ilu było królów w Betlejem? Ewangelia nie podaje w ogóle żadnych liczb. Przyjęło się że trzech, ale apokryfy – jedyne pisane źródło pisze także o czterech, sześciu, dwunastu, a nawet aż o dwudziestu czterech książętach, którzy powędrowali do Betlejem.

 

Fakt jest jeden, jacyś przedstawiciele – jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – innych społeczeństw odwiedzili Palestynę w poszukiwaniu przyszłego władcy świata. Wzbudzili tym niemałe zamieszanie. Nie tylko w życiu Świętej Rodziny ale i całego Belejem. W szóstym wieku zaczęto mówic o „trzech królach”, a z czasem nawet nadano im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Relikwie trzech monarchów do Italii przywieziono z Konstantynopola. Tam umieściła je św. Helena odkrywczyni nie tylko tych relikwii, lecz przede wszystkim drzewa Krzyża Świętego. W XII wieku relikwie zostały przywiezione z Mediolanu do Kolonii jako łup wojenny. I od tej pory są tam czczone przez wiernych z całego świata.

 

Ponieważ dzisiaj, w święto Objawienia, podnoszą się głosy o kompletnej niepotrzebności (a nawet szkodliwości) upaństwowienia tej kościelnej uroczystości muszę zastosować metodologię mniemanologii stosowanej i udowodnić wyższość tegoż święta nad Świętami Bożego Narodzenia  (i Wielkiej Nocy).

 

Niby bzdura, ale jest jeden powód, który to święto czyni mi osobiście szczególnie bliskim. Tego dnia jeszcze nie skomercjalizowano. Trzej królowie nie reklamują komputerów i stringów w supermarketach. Nie zostali skarykaturowani  jak nieszczęsny święty Mikołaj, przerobiony w sklepowego pajaca. Nie są świętem Coca-coli, choinki, jajka czy Zająca. Jakoś mam wrażenie, że wciąż jest to moje święto...

 

Zatem Wesołych Świąt !!! Chrystus się Narodził !!!
i Objawił !!!
 
Ostatnio zmieniany niedziela, 05 styczeń 2014 21:43
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • biblista, członek Instytutu Nauk Biblijnych, rektor Wyższej Szkoły Teologicznej w Wiedniu, egzorcysta archidiecezji wiedeńskiej

  • (diec. Aquila, Włochy) demonolog, egzorcysta i wykładowca Lateranum

  • psycholog, psychoterapeuta, superwizor, prowadzi warsztaty i terapię dla osób świeckich, duchownych i konsekrowanych

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions