poniedziałek, 01 październik 2012 02:00

Dlaczego dobra wróżba jest zła?

Napisał

Główną zaletę wróżenia widzi się w odczytywaniu przyszłości. To musi zakładać wiarę w to, że przyszłość jest już ustalona, gdzieś „zapisana”, że będzie, jak ma być, „jak komu pisane” i nic nie może tego zmienić. Czy to nie fatalne, że niczego nie da się zmienić? Jeśli coś ma się wydarzyć, tak jak zaplanowane, to czy człowiek jest wolny? Gdy czyni zło, nie może ponosić za to kary, a gdy dobro, to też żadna jego zasługa. Bóg, który jest Stwórcą, byłby niesprawiedliwy, planując zło i sądząc za to ludzi. Niesprawiedliwy, czyli niedoskonały, a więc nie byłby Bogiem. Konsekwencje wiary w „zaprogramowaną przyszłość” są zatem nie tylko fatalne, ale wręcz absurdalne. Nie są w ogóle do pogodzenia ani z racjonalną, ani zdroworozsądkową, ani biblijną koncepcją Boga i człowieka.

Ludzie są jednak ciekawscy. Ciekawi tego, co ich czeka. Idą zatem do wróżki i płacą za usługę „odkrycia przyszłości”. W Polsce ok. 2 miliardów zł rocznie. Czy jest możliwe, aby wróżka wiedziała, co się stanie? Nie, ale może się domyślać. W trakcie wywiadu z klientem dokładnie obserwuje jego zachowanie, emocjonalność, pyta o przeszłość i obecne problemy, rozpoznaje typ charakteru i umysłowości. Zebrawszy dane wyjściowe, nie będzie miała większych kłopotów z „podejrzeniem przyszłości”. Faktycznie zaś będzie przewidywać. Przewidywanie przyszłości jest bowiem procesem racjonalnym i naturalnym. Jeżeli natomiast wróżka jest prawdziwą okultystką, czyli medium dla złego ducha, to otrzyma od niego najbardziej prawdopodobne „dane wróżebne”. Może nawet dowiedzieć się autentycznych szczegółów z przeszłości i tym zaszokować klienta. I na tym chyba polega skuteczność wróżbiarstwa.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2013 17:04
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

1 komentarz

  • Link do komentarza Idzio środa, 05 marzec 2014 23:15 napisane przez Idzio

    nie zawsze musi to być dobra wróżka- psycholog. Gorsze jest to, że w większości przypadków jest to faktyczne działanie sił nadprzyrodzonych... ale niestety nie Boskich. To jest powolne wciaganie przez szatana ludzi w okultyzm, poprzez niewyobrazalnie trafne wyniki wrózenia np. z kart. Tak to się zaczyna...

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions