poniedziałek, 01 październik 2012 02:00

Dlaczego dobra wróżba jest zła?

Napisał

Główną zaletę wróżenia widzi się w odczytywaniu przyszłości. To musi zakładać wiarę w to, że przyszłość jest już ustalona, gdzieś „zapisana”, że będzie, jak ma być, „jak komu pisane” i nic nie może tego zmienić. Czy to nie fatalne, że niczego nie da się zmienić? Jeśli coś ma się wydarzyć, tak jak zaplanowane, to czy człowiek jest wolny? Gdy czyni zło, nie może ponosić za to kary, a gdy dobro, to też żadna jego zasługa. Bóg, który jest Stwórcą, byłby niesprawiedliwy, planując zło i sądząc za to ludzi. Niesprawiedliwy, czyli niedoskonały, a więc nie byłby Bogiem. Konsekwencje wiary w „zaprogramowaną przyszłość” są zatem nie tylko fatalne, ale wręcz absurdalne. Nie są w ogóle do pogodzenia ani z racjonalną, ani zdroworozsądkową, ani biblijną koncepcją Boga i człowieka.

Ludzie są jednak ciekawscy. Ciekawi tego, co ich czeka. Idą zatem do wróżki i płacą za usługę „odkrycia przyszłości”. W Polsce ok. 2 miliardów zł rocznie. Czy jest możliwe, aby wróżka wiedziała, co się stanie? Nie, ale może się domyślać. W trakcie wywiadu z klientem dokładnie obserwuje jego zachowanie, emocjonalność, pyta o przeszłość i obecne problemy, rozpoznaje typ charakteru i umysłowości. Zebrawszy dane wyjściowe, nie będzie miała większych kłopotów z „podejrzeniem przyszłości”. Faktycznie zaś będzie przewidywać. Przewidywanie przyszłości jest bowiem procesem racjonalnym i naturalnym. Jeżeli natomiast wróżka jest prawdziwą okultystką, czyli medium dla złego ducha, to otrzyma od niego najbardziej prawdopodobne „dane wróżebne”. Może nawet dowiedzieć się autentycznych szczegółów z przeszłości i tym zaszokować klienta. I na tym chyba polega skuteczność wróżbiarstwa.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2013 17:04
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
  Nowej Ewangelizacji
  i moderator generalny wspólnoty
  „Przyjaciele Oblubieńca”

 • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

 • przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem