wtorek, 31 marzec 2020 10:28

Nie wyschnie ta woda

Napisał

Charakterystyczną cechą duchowości chrześcijańskiej, zwłaszcza katolickiej, jest jej inkarnacyjny charakter. Oznacza to, że ponieważ Chrystus jako Odwieczny Syn Ojca przyjął ludzkie ciało i stał się Człowiekiem, to wszystko co wiąże się z ludzką egzystencją podlega Jego uświęcającemu działaniu. Chrześcijaństwo nie jest więc angelizmem czy spirytualizmem, a więc religią absolutnego ducha, lecz szeroko uwzględnia zarówno wymiar duchowy, jak i cielesny człowieka. Ujmuje go realistycznie i integralnie. Dał temu wyraz św. Jan Paweł II pisząc w adhortacji Familiaris consortio w kontekście ludzkiej miłości, że „człowiek jako duch ucieleśniony, czyli dusza, która się wyraża poprzez ciało, i ciało formowane przez nieśmiertelnego ducha, powołany jest do miłości w tej właśnie swojej zjednoczonej całości. Miłość obejmuje również ciało ludzkie, a ciało uczestniczy w miłości duchowej” (nr 11).

Inkarnacyjny charakter duchowości chrześcijańskiej znajduje wyraz między innymi w udzielaniu sakramentów i sprawowaniu sakramentaliów. Jedne i drugie wzajemnie się dopełniają i są niezbędne dla życia duchowego oraz jego rozwoju. Wydaje się, że o ile sakramenty są niekwestionowaną powszechną praktyką Kościoła katolickiego, to sprawowanie sakramentaliów bywa zaniedbywane. Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest tendencja do magicznego traktowania tych znaków Bożej łaski udzielanej mocą modlitwy Kościoła, co z kolei jest efektem niedostatecznej katechezy.

Zagadnieniu sakramentaliów, zwłaszcza wody święconej, aktualności nadaje wyjątkowa i niemal ogólnoświatowa okoliczność, jaką jest pandemia koronawirusa, która dotknęła także Polskę. Ze względów bezpieczeństwa nakazano usunięcie wody święconej z kropielnic przy wejściu do kościołów. Tymczasem to właśnie ona dzięki modlitwie Kościoła i wierze tego, kto się nią posługuje, ma moc oczyszczać,  uzdrawiać i bronić od różnorakiego wpływu złego ducha. Z tej racji Kościół od wieków używał wody święconej wobec osób i miejsc zarażonych. Być może po raz pierwszy w historii chrześcijaństwa właśnie teraz zrezygnowano z tego skutecznego mocą wiary Kościoła środka walki z zagrożeniem duszy i ciała, z wielką szkodą duchową. Paradoksalnie brak wody święconej przypomina, jak doniosłe ma ona znaczenie.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem