wtorek, 02 lipiec 2019 08:07

W stronę prawdziwego sukcesu

Napisał

Sukces jest typowym terminem cywilizacji liberalno-technicznej, która otwiera – zdawałoby się – nieograniczone możliwości dla ludzkiego rozwoju. Ani jednak rozwój, ani konkurencja nie idą w parze z rozwojem duchowym czy szczęściem człowieka, gdyż nie można eskalować konkurencyjności w nieskończoność, nie zwiększając równocześnie frustracji i stanów depresji u ludzi doświadczających ograniczoności swoich sił. Tak jak w maratonie tylko jeden biegacz osiąga sukces, tak w każdej rywalizacji pierwsze miejsce może zająć tylko jeden z uczestników zawodów.

Doświadczenie życiowe pokazuje, że suma osobistych sukcesów nie zastąpi sukcesu całożyciowego, który polega na mądrym i godnym życiu. Objawienie chrześcijańskie mówi, że prawdziwy sukces odnosi ten człowiek, który osiąga cel ostateczny – życie wieczne w Bogu. Osiągnięcie innych celów niż ten ostateczny, jest tylko chwilowym i dlatego pozornym sukcesem – doświadczenie tego staje się jeszcze trudniejsze, gdy przemijający cel całkowicie zasłania cel ostateczny. Przemijanie tych celów odsłania egzystencjalną pustkę, a każdy kolejny cel doczesny da poczucie sensu i otuchę tylko na chwilę. Wszystkie one są jednak tak ulotne, że nawet wspomnienie po nich z biegiem czasu też się zamazuje. Ta pustka w sercu człowieka, jeżeli nie zostanie zapełniona Bogiem, czy choćby autentycznym poszukiwaniem Boga, przerodzi się w sytuację prawdziwie egzystencjalnie dramatyczną.

Pokusa znalezienia sobie innego celu w świecie doczesnym, niż cel absolutny, towarzyszy ludzkości od czasów grzechu pierworodnego, a współcześnie jest ona jeszcze wzmocniona przez cały system globalnej ekonomii. Dziś rywalizują między sobą już nie tylko jednostki, ale całe państwa i międzynarodowe korporacje. Ludzie odczuwają ucisk biurokracji, która chce decydować praktycznie o każdym obszarze ludzkiej egzystencji. Dlatego chrześcijaństwo musi być nieustannie „światłem w świecie”, który sukcesami doczesnymi próbuje niejednokrotnie zagłuszyć tęsknotę człowieka za szczęściem wiecznym. Materializm praktyczny uśmiercił w milionach ludzi tęsknotę za Niebem. I to jest realne zagrożenie

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions