wtorek, 31 lipiec 2018 13:32

Klucz do sukcesu

Napisał

Wśród pojęć opisujących metodę coachingu pojawiają się pozytywnie zabarwione określenia: rozwój osobisty, sukces, potencjał, samorealizacja, samoświadomość, zasoby, skuteczność. Jest to słownictwo wzięte z obszaru terapii psychologicznej. Siłą rzeczy większość kierunków coachingu pomija wymiar transcendentny ludzkiej osoby, stworzonej przez Boga na Jego obraz i podobieństwo. Nauka chrześcijańska nie zamyka życia ludzkiego   jego doczesności, gdyż celem istnienia człowieka na ziemi jest osiągnięcie pełnego zjednoczenia z Bogiem. Kluczem do sukcesu osobistego jest w nauczaniu Chrystusa otwarcie na drugiego człowieka, wyrażane w miłości aż do cierpienia: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15, 13). W drugim człowieku widzimy bowiem Chrystusa: byłem głodny, a daliście Mi jeść (Mt 25, 35). Sens tej nauki jest taki, że umniejszając siebie dla bliźnich, zyskujemy dla siebie: Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich! (Mk 9, 35).

Na tym polega chrześcijański rozwój osobisty, rozwój potencjału i prawdziwy sukces. Ani nauka, ani praktyka coachingu (zwłaszcza life coachingu) takiej optyki nie może przyjąć, bo jego cel pomocy zamknięty jest w zakresie doczesności.

Duchowość chrześcijańska nie może być zwyczajnym efektem jakiegokolwiek treningu ani też owocem ascetycznej pracy nad sobą. W tradycji teologicznej Wschodu i Zachodu mówi się od początku o życiu duchowym jako postępowaniu zgodnym z wolą Ducha Świętego. W obrębie obu tradycji uzdrowienie wewnętrzne było zawsze traktowane jako jeden z elementów procesu zbawienia, a temat przebóstwienia (Wschód) i uświęcenia (Zachód) pojawiał się w kontekście opisu życia chrześcijanina, na którego rozwój miał zawsze oddziaływanie Bóg.

Trzeba powrócić do precyzji w opisywaniu zjawisk duchowych i w proponowaniu metod uzdrowienia wewnętrznego, po to, by nie mieszać ze sobą płaszczyzn i światopoglądów zupełnie sobie obcych, a nawet zagrażających wierze. Puste pojęcia, nie zdefiniowane, mogą uchodzić za nowoczesne, ale z punktu widzenia dobra duchowego są nieskuteczne lub nawet szkodliwe.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

  • egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions