wtorek, 03 lipiec 2018 09:30

Wolność pochodzi od Boga

Napisał

Wolność prawdziwa rozgrywa się na arenie ludzkiego działania, bo w całym świecie tylko człowiek jest wolny. Wolny wybór tej czy innej drogi, zwany autodeterminacją, określa samego człowieka i go tworzy, buduje jego kulturę, to czym jest i czy się staje. Ma to kolosalne znaczenie dla rozwoju i przyszłości człowieka. Już w naszych decyzjach – wyborach tu na ziemi opowiadamy się za Królestwem Bożym lub nie. Wolność ludzka „trzymana” w granicach prawdy prowadzi do prawdziwego dobra i Dobra Najwyższego. Sami jednak musimy zdecydować, którą drogą idziemy.

Problem wolności należy do zasadniczych tematów biblijnych, gdyż właśnie odkupienie jest terminem wywodzącym się z warunków społecznopolitycznych starożytności, kiedy powszechnie występowało zjawisko niewolnictwa. Naród Boga Jahwe w momencie wyjścia z niewoli został niejako wykupiony na własność przez jedynego Pana i tym samym został wyzwolony od innych panów. Ta sama terminologia (wykupienie – wyzwolenie) przenika do pism Nowego Testamentu, gdzie dzieło Chrystusa w mocy Ducha Świętego będzie polegało na wykupieniu ludzkości z niewoli ciemności grzechu, śmierci i szatana, po to by człowiek stał się wreszcie wolny wolnością pochodzącą od Boga. Ten dar wolności Nowy Testament określa jako łaskę odkupienia (wyzwolenia). To nowe wyswobodzenie poprzez łaskę nie ma jedynie wymiaru negatywnego (wyzwolenie od) ani jedynie zewnętrznego wyswobodzenia z ograniczeń, lecz jest darem przekształcającym ludzi wewnętrznie w nowe istoty. Nowi ludzie należą do nowego ludu obdarzonego godnością synów Bożych i dziedzictwem Bożego życia w Duchu. Z tego względu współczesna sekularyzacja może być ujmowana jako ponowne zniewolenie ludzi i odrzucenie dziedzictwa wyzwolenia.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
  i Fitoterapeutów

 • teolog, koordynatorka Misji
  Polskiej Instytutu Ewangelizacji
  Świata. Współinicjatorka
  Projektu Armia Dzieci

 • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem