wtorek, 05 grudzień 2017 18:18

Wołanie z Krzyża

Napisał

Przez współczesne cuda eucharystyczne Bóg unaocznia prawdę, że każda Eucharystia przynosi nam łaskę przemiany życia na mocy krwawej ofiary Chrystusa. To znaczy, że każda Ofiara bezkrwawa składana na ołtarzu jest zakorzeniona w Męce Krzyża jak w źródle. W ten sposób Pan Bóg chce zwrócić uwagę na ofiarniczy charakter Eucharystii.

Dla wielu współczesnych katolików Eucharystia została ograniczona do wymiaru uczty, wspólnoty międzyludzkiej, celebracji zmartwychwstania, natomiast zatracony został jej aspekt związany z Męką Baranka, przelaniem Jego krwi i rozczłonkowaniem Jego ciała. Sprowadzenie Eucharystii jedynie do uczty sprawia, że udział w niej traktowany jest coraz powszechniej jako prawo człowieka, dlatego nierzadkim zjawiskiem na Zachodzie jest przystępowanie do Komunii Świętej w stanie grzechu śmiertelnego, a wiele osób przystępuje do tego sakramentu, nie podejmując drogi nawrócenia.

W Polsce dar Eucharystii nieco spowszedniał, co wyraża się w niskiej frekwencji na Mszach Świętych. Najpowszechniejszą przyczyną osłabienia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii jest rytualizm i rutyna. Zapomina się o mocy Ducha Świętego, który w trakcie sprawowania liturgii przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa, a chrześcijan zmienia wewnętrznie w nowych ludzi, wolnych od wpływów grzechu i ducha tego świata. Eucharystia nie jest czymś, co się po prostu należy wszystkim bez żadnych warunków i bez konieczności spowiedzi. Należy przypuszczać, iż Chrystus poprzez dwa Cuda Eucharystyczne w Polsce (w Sokółce i Legnicy) nie tyle nas wyróżnia, co raczej upomina. Upomina zarówno kapłanów sprzymierzonych z politykami uchwalającymi prawa aborcyjne i przeciwne rodzinie, jak i samych polityków popierających grzech społeczny, a deklarujących się jako katolicy. Chrystus wzywa do nawrócenia wszystkich katolików, którzy w miejsce Boga zaczęli ubóstwiać ten świat i przedkładać jego urządzenie ponad dobro moralne, a zwłaszcza zbawienie. Kto wie, czy różnice w przyjmowaniu Komunii Świętej w różnych krajach nie wprowadzają błędnego przekonania, że nie świętość życia i nawrócenie stanowią odpowiedź na ofiarę Baranka, tylko zewnętrzny gest? Przez Cuda Eucharystyczne, będące szczególnym Wołaniem z Krzyża, Bóg chce nam na pewno przekazać ważne proroctwo służące nawróceniu.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • orionista, absolwent KUL, doktorant UKSW, przełożony i dyrektor Centrum Księdza Orionego w Kaliszu

  • teolog, koordynatorka Misji
    Polskiej Instytutu Ewangelizacji
    Świata. Współinicjatorka
    Projektu Armia Dzieci

  • doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions