wtorek, 03 październik 2017 19:20

Boska wola jedności

Napisał

Istnienie protestantyzmu było z historycznego punktu widzenia poprzedzone wieloma czynnikami, wśród których na czoło wysuwa się osobista historia Marcina Lutra oraz jego problemy natury duchowej i  oralnej. Na to nałożyły się kwestie teologiczne, dyscyplinarne, polityczne, a także nadużycia w sprawie odpustów. Jednakże te wszystkie czynniki historyczne nie mogą przyćmić historii zbawienia, która dzieje się zawsze w obszarze zgodności woli człowieka z planem Bożym. Sami zresztą reformatorzy, powołując się na wolę Bożą i argumenty teologiczne, próbowali dowieść, że Bóg stoi tylko po jednej ze stron. Kto zatem mógł stać po drugiej stronie barykady?

Większość publikacji na temat reformacji notorycznie pomija jej początki, które nosiły wyraźne znamiona walki duchowej o rząd dusz i o ich zbawienie. Czy Luter albo Kalwin nie mieli wątpliwości co do zgodności ich poczynań z wolą Pana Boga?

Niewątpliwie pęknięcie w obrębie chrześcijaństwa, które wówczas się pojawiło, nie tylko się do dziś nie zmniejszyło, ale nawet pogłębiło w wyniku pojawienia się nowych wspólnot protestanckich pentekostalnych, głównie w Ameryce Łacińskiej. Grupy te uprawiają prozelityzm wśród katolików na niespotykaną dotychczas skalę. I tam, podobnie jak 500 lat temu, protestanci dowodzą, że są autentycznymi chrześcijanami, w sposób idealny pełniącymi wolę Chrystusa. Te nowe niepokojące zjawiska nie pozwalają nam zapomnieć o tym, iż reformacja niegdyś otworzyła bramę nie tylko do dobrych zmian, ale i do zmian szkodliwych. Chrystus zostawił w testamencie nakaz jedności; jej brak jest antyświadectwem dla ludzkości poszukującej jedności w Bogu. Reformy przeprowadzone na gruncie ludzkich projektów zawsze ignorowały Boską wolę jedności. Tylko Bóg wie, jak odnowić Kościół, nie niszcząc jedności. Stąd każdą reformę powinna poprzedzać długotrwała modlitwa, pokuta i nawrócenie

Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 12:15
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


LAB

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions