poniedziałek, 02 styczeń 2017 14:03

Hazard to duch tego świata

Napisał

Człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego, co istnieje w ziemskiej rzeczywistości, dopóki nie uwolni się od mentalności poganina, który „ubóstwia” to, co widzialne i materialne, nadając rzeczom stworzonym wartość absolutną. Jest wiele form uzależnień nieleczonych, jak na przykład pracoholizm czy materializm praktyczny, napędzane przez konsumpcjonizm. Wówczas wartości trwałe, jak zbawienie i Bóg, schodzą na plan dalszy.

Problem moralny dotyczący hazardu jest dwojaki. Po pierwsze granie ryzykiem, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spore pieniądze, które mają wpływ na poziom życia rodziny hazardzisty. Jest to przeciwne prawu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem jest utrzymywanie rodziny. Rozrzutność jest niewłaściwym sposobem dysponowania dobrami, sprzeciwia się zasadzie sprawiedliwości i miłości, są bowiem ludzie potrzebujący i im w pierwszym rzędzie należy się pomoc. Narażanie bliskich, jak też i samego siebie, na utratę mienia i środków do życia jest skierowane wprost przeciwko prawu miłości i zasadzie sprawiedliwości.

Druga kwestia to nieracjonalne przywiązanie do hazardu, które jest zwykłym uzależnieniem i zniewoleniem. W ten sposób hazard ogranicza rozwój człowieka jako osoby, poddając jego wolną wolę pod panowanie określonej namiętności. To uzależnienie jak śruba dokręca dopływ środków do życia hazardzisty i jego bliskich i tylko powiększa skutki tego grzechu.

Hazard uzależnia szczególnie mocno, gdyż zaczyna się od małych „sukcesów”, które łechcą ludzkie „ja” i rekompensują braki w innych dziedzinach życia. Dlatego hazardziści, ponosząc pierwsze bolesne skutki swojego uzależnienia, zrzucają winę na innych lub na chwilowe niepowodzenie. Dopóki w życiu duchowym chrześcijanina nie nastąpi dogłębna metanoia, a chrześcijanin nie „umrze dla świata” oraz dla złudzenia (podpowiadającego istnienie raju poza Bogiem), to niemożliwe będzie całkowite uwolnienie się od zależności, w które wchodzą ludzie żyjący tylko tym światem i jego duchem.

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2017 15:18
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem