niedziela, 03 sierpień 2014 22:26

Wspólnota niesie nadzieję

Napisał

 

 

Dorota Mazur -- Księże Biskupie, w swojej działalności duszpasterskiej pomaga Ksiądz osobom uzależnionym. Czym jest uzależnienie?

 

Biskup Antoni Długosz: Alkoholizm, narkomania, nikotynizm czy innego rodzaju uzależnienie to bycie w centrum doświadczeń i przeżyć bardzo trudnych do opisania. To wręcz piekło przeżyć. Uzależnienia są próbą ucieczki poza samego siebie, zatraceniem siebie. Z czasem człowiek może dojść do przekonania, że taka ucieczka w alkohol czy inną używkę nie rozwiązuje problemów, lecz je pomnaża. Kresem takiego stanu rzeczy może być rozpacz. Każde rozpoczęcie walki z uzależnieniem zależy przede wszystkim od woli osoby uzależnionej. Jednak nie można nigdy całkowicie wyleczyć się z uzależnienia. W takiej sytuacji „być albo nie być” danego człowieka to trwanie w abstynencji i przedłużanie jej. A że w początkowej fazie organizm domaga się dostarczenia mu używki, do której jest przyzwyczajony, to w przypadku narkomanów pojawia się ból psychiczny czy fizyczny, zaś u alkoholików czy palaczy tak zwany głód.

 

Dorota Mazur -- Wówczas konieczna jest pomoc innych osób w rozpoczęciu leczenia...

 

Biskup Antoni Długosz: Najpierw potrzebny jest detoks, który musi przebiegać pod kontrolą lekarza. Następnie wskazane jest zgłoszenie się do wspólnoty czy ośrodka, który będzie pomagał w przedłużaniu abstynencji. Konieczne jest wówczas uświadomienie sobie dwóch prawd, które nazywamy credo. Pierwsza – że jestem chory i nigdy już zdrowy nie będę, bowiem organizmu nie da się do końca wyleczyć i do końca życia jest się człowiekiem chorym. Druga – moje „być albo nie być” to przedłużanie abstynencji dla siebie samego, a nie dla presji czy wymagań stawianych przez kogokolwiek. Ja sam dla siebie mam być trzeźwy, bo to mi pomoże być trzeźwym. Znam alkoholika, który zachowuje abstynencję tylko wtedy, kiedy jest z nim szef. 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 16:53
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • Wykładowca biblistyki na Wydziale Teologicznym UAM.

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem