niedziela, 03 sierpień 2014 22:26

Wspólnota niesie nadzieję

 

 

Dorota Mazur -- Księże Biskupie, w swojej działalności duszpasterskiej pomaga Ksiądz osobom uzależnionym. Czym jest uzależnienie?

 

Biskup Antoni Długosz: Alkoholizm, narkomania, nikotynizm czy innego rodzaju uzależnienie to bycie w centrum doświadczeń i przeżyć bardzo trudnych do opisania. To wręcz piekło przeżyć. Uzależnienia są próbą ucieczki poza samego siebie, zatraceniem siebie. Z czasem człowiek może dojść do przekonania, że taka ucieczka w alkohol czy inną używkę nie rozwiązuje problemów, lecz je pomnaża. Kresem takiego stanu rzeczy może być rozpacz. Każde rozpoczęcie walki z uzależnieniem zależy przede wszystkim od woli osoby uzależnionej. Jednak nie można nigdy całkowicie wyleczyć się z uzależnienia. W takiej sytuacji „być albo nie być” danego człowieka to trwanie w abstynencji i przedłużanie jej. A że w początkowej fazie organizm domaga się dostarczenia mu używki, do której jest przyzwyczajony, to w przypadku narkomanów pojawia się ból psychiczny czy fizyczny, zaś u alkoholików czy palaczy tak zwany głód.

 

Dorota Mazur -- Wówczas konieczna jest pomoc innych osób w rozpoczęciu leczenia...

 

Biskup Antoni Długosz: Najpierw potrzebny jest detoks, który musi przebiegać pod kontrolą lekarza. Następnie wskazane jest zgłoszenie się do wspólnoty czy ośrodka, który będzie pomagał w przedłużaniu abstynencji. Konieczne jest wówczas uświadomienie sobie dwóch prawd, które nazywamy credo. Pierwsza – że jestem chory i nigdy już zdrowy nie będę, bowiem organizmu nie da się do końca wyleczyć i do końca życia jest się człowiekiem chorym. Druga – moje „być albo nie być” to przedłużanie abstynencji dla siebie samego, a nie dla presji czy wymagań stawianych przez kogokolwiek. Ja sam dla siebie mam być trzeźwy, bo to mi pomoże być trzeźwym. Znam alkoholika, który zachowuje abstynencję tylko wtedy, kiedy jest z nim szef. 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 16:53
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog, psychoterapeuta, superwizor, prowadzi warsztaty i terapię dla osób świeckich, duchownych i konsekrowanych

  • adiunkt w katedrze Teologii Moralnej i Ekumenicznej KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

  • sekretarz prowincjalny sercanów białych, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions