wtorek, 27 maj 2014 08:50

Nie dziedziczymy grzechu przodków

Napisał

 

 Z o. Piotrem Różańskim SchP, duszpasterzem grupy Odnowy w Duchu Świętym Kana w Łowiczu rozmawia Dorota Mazur

 

-- Czym jest uzdrowienie międzypokoleniowe?

 

W Biblii spotykamy słowa, w których Bóg wyraźnie stwierdza, że jest przede wszystkim Bogiem rodziny: Ja jestem (…) Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba (Wj 3, 6). To w rodzinie przychodzimy na świat i w rodzinie ten świat opuszczamy – a przynajmniej tak być powinno. W domu rodzinnym uczymy się życia, wiary, a także relacji z drugim człowiekiem. Dzięki naszym przodkom otrzymujemy takie czy inne dobra w postaci rzeczy materialnych, wychowania, wiary, kultury. To z kolei dziedziczą nasze dzieci. Jednak oprócz dobra dziedziczymy także i zło, uwidocznione w nałogach, uzależnieniach czy braku wiary.
 

-- W jaki sposób możemy odziedziczyć zło?

 

Zło uczynione lub zaproszone – nawet w nie do końca świadomy sposób – do życia konkretnego człowieka może przylgnąć do następnych pokoleń. Złe duchy nie odchodzą wraz ze śmiercią kogoś z rodziny, ale zostają w tej rodzinie i w sposób duchowy oddziałują na jej członków, powodując nacisk czy presję ku złu, co objawia się w samobójstwach, nerwicach, depresjach i różnego rodzaju uzależnieniach bądź objawach somatycznych. Jak mówi stare przysłowie: Co
zasiejesz, to zbierzesz. Siejesz zło, zbierzesz zło. Siejesz dobro, zbierzesz dobro.

 

Innym sposobem przechodzenia zła na następne pokolenia jest naśladownictwo. Dzieci popełniają te same grzechy co ich rodzice przez naśladowanie zachowań. Często dokonuje się to nieświadomie. Sprzyja temu atmosfera zła, np. jeśli rodzice używają wulgarnych słów, to dzieci w końcu też zaczną przeklinać. Podobnie może być z alkoholizmem albo brakiem wiary.

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 16:48
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • Prof. dr hab. nauk teologicznych, teolog moralista, wykładowca i były prorektor KUL

  • doktor teologii, od 2015 r. egzorcysta diecezji San Severo i archidiecezji Foggia

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions