sobota, 03 sierpień 2013 21:52

Ważne kto jest mistrzem

W latach 80. i 90. XX w. do Polski zaczęły napływać różnej maści szkoły sztuk i sportów walki. Wtedy z wypiekami słuchało się opowieści o heroicznych wyczynach różnych mistrzów. Zdarzało się, że instruktor miał wielkie pragnienie bycia nie tylko trenerem karate, lecz także przewodnikiem duchowym.
 

 

Sobota, godzina 10 rano. W szatni szybko wyskakuję z ciuchów, zakładam hakamę i górę z kimona, boken (drewniany miecz imitujący miecz samurajski – katana lub shinken) w dłoń i do dojo. Przed wejściem na salę tradycyjny ukłon i staję karnie w szeregu. Siadamy na parkiecie. Chwila na uspokojenie, wyciszenie. Potem krótka, intensywna rozgrzewka i zaczynamy powtarzać techniki z bokenem w ręku. Praca indywidualna, elementy walki z partnerem, ćwiczenie formy, tzw. kata. Szybkie ruchy, świst powietrza przecinanego przez boken, zatrzymany parę centymetrów przed partnerem.

 

Techniki wykonywane bardzo dynamicznie albo bardzo, bardzo wolno. I to, co najciekawsze na treningu – test tameshigiri (test cięcia), czyli cięcie bambusa lub mat słomianych prawdziwym mieczem samurajskim. A potem powrót do domu, do rodziny. Niedzielna Eucharystia. Wyjazd na rekolekcje ignacjańskie do sióstr zawierzanek do Częstochowy. Od 1995 roku praca z ofiarami sekt i różnych zniewoleń duchowych w ramach Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych w Chorzowie. Tak jest dzisiaj. A kiedyś?

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2015 16:04

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions