czwartek, 03 czerwiec 2021 13:56

Dlaczego Bóg objawia się ludziom?

Napisał

Z o. prof. dr. hab. Andrzejem Napiórkowskim OSPPE, Dyrektorem Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rozmawia dr Paweł Sokołowski.

Za pomocą rozumu każdy człowiek może w sposób pewny poznać Boga na podstawie Jego dzieł: piękna i harmonii przyrody, praw natury, głosu sumienia. Jednak istnieje jeszcze inny porządek poznania, do którego człowiek nie może dojść o własnych siłach – właśnie Objawienie Boże. Czym ono jest?

Można powiedzieć, że Objawienie jest niezwykłą kenozą Pana Boga, czyli Jego ogołoceniem z niedostępności, wspaniałości, nieprzeniknioności. Nie jesteśmy w stanie ani rozumem, ani wiarą pojąć do końca, jak Bóg się uniżył, aby być z nami. Popchnęła Go do tego bezgraniczna miłość, która ze swej natury już jest Jego udzielaniem się. Do wielu spraw jako ludzkość nigdy byśmy sami przecież nie doszli. Tkwilibyśmy ciągle na poziomie np. Kodeksu Hammurabiego, a nie Jezusowego przykazania miłości.
Lecz chrześcijaństwo to nie są jedynie ani budujące zasady moralne, ani nawet spójna doktryna czy przepiękna liturgia. Chrześcijaństwo to przede wszystkim osobowa relacja z Jezusem Chrystusem w Duchu Świętym.
Dlatego Bóg zaczął nam się stopniowo odsłaniać, aby nas nie porazić swoją wspaniałością. Najpierw stworzył świat, powołał Izraela jako naród wybrany, zawarł z nim przymierze synajskie, obudził jego mesjańskie oczekiwanie, wreszcie wkroczył w Jezusie Chrystusie w historię świata. Dalej, ustanowił Kościół – przez wylanie swojego Ducha – jako strażnika tego Objawienia. I odczytywanie owego Objawienia, jego wcielanie w codzienność trwać będzie aż do paruzji.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem