środa, 17 luty 2021 15:06

Święć się imię Twoje!

Napisał

Bluźnierstwo jest grzechem przeciwko drugiemu przykazaniu Dekalogu, które brzmi: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Zakaz ten przypomina, że imienia Bożego nie możemy używać w sposób lekceważący i pogardliwy.

Również w Modlitwie Pańskiej Ojcze nasz zwracamy się z prośbą do Boga: „Święć się imię Twoje”. Świętość imienia Boga wynika z wielkości Jego majestatu. Dlatego prosimy, byśmy z pełną świadomością uznawali i szanowali imię Boże. Powinno ono być wzywane z czcią i bojaźnią, tak by Go nie obrażać. W praktyce możemy używać imienia Boga tylko wtedy, gdy mówimy o Bogu innym, np. w nauczaniu (wykłady, konferencje, homilie, świadectwa itp.) lub gdy bezpośrednio z Nim rozmawiamy (modlitwa).

Bluźnierstwo oznacza „słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte”. Termin pochodzi od greckiego czasownika blasphemeo, „wymawiać złe słowa, źle mówić o kimś, rzucać oszczerstwa” (dosł. blapto + pheme, „niszczyć opinię”). Potocznie za bluźnierstwo uważa się wymawianie nieprzyzwoitych i wulgarnych słów, które zwykle na skutek przyzwyczajenia, silnych emocji, zdenerwowania i nieprzewidzianych sytuacji są dodawane do zwykłej mowy.

Takie wyrażenia nie są bluźnierstwem w sensie ścisłym, lecz raczej świadczą o braku opanowania i kultury osobistej. Z bluźnierstwem mamy do czynienia, gdy wulgarne słowa są skierowane przeciwko Bogu, uwłaczają należnej Mu czci i Jego świętemu imieniu.

Bluźnierstwo w Piśmie Świętym

W Biblii bluźnierstwo oznacza znieważenie słowem lub czynem Boga, osób lub rzeczy z Nim związanych. Zniewaga ma miejsce wtedy, gdy ośmiesza się Boga, wyraża się pogardę wobec Niego, uwłacza się Jego czci lub nadużywa się imienia Bożego do złych celów. W okresie judaizmu za bluźnierstwo uważano nawet wymawianie świętego imienia Jahwe, dlatego zastępowano go terminem „Pan” (Adonai). Prawo Starego Testamentu przewidywało karę śmierci za bluźnierstwo przeciw imieniu Jahwe: „Ktokolwiek bluźni imieniu Pana, będzie ukarany śmiercią. Cała społeczność ukamienuje go. Zarówno tubylec, jak i przybysz będzie ukarany śmiercią za bluźnierstwo przeciwko Imieniu” (Kpł 24, 16). Bluźnierstwem mogło być też przypisywanie sobie praw i przymiotów, które przysługują jedynie Bogu, np. władza odpuszczania grzechów. Nowy Testament i chrześcijaństwo podtrzymują zakaz bluźnierstwa, z tym, że obejmuje on również inne osoby Trójcy Świętej. Święty Jakub w swoim liście piętnuje osoby bluźniące zaszczytnemu Imieniu Jezusa, które wypowiedziano nad nimi (Jk 2, 7).

O. dr Krzysztof Modras OP

doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

Najnowsze od O. dr Krzysztof Modras OP


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem