wtorek, 12 styczeń 2021 15:14

Gdy wzmagają się grzechy Bóg daje Świętych

Napisał

Z ks. prof. dr. hab. Romanem Bogusławem Sieroniem, biblistą i wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. prof. Wincentego Granata,

rozmawia dr Paweł Sokołowski

Co Biblia mówi o świętości?

„Święty” to pojęcie w religioznawstwie i w teologii, które określa Boga i to, co do Niego należy – jako całkowicie odseparowane i oddzielone od tego, co zwykłe, normalne, codzienne. Świętość jest rzeczywistością złożoną, dotykającą samej tajemnicy Boga, lecz także kultu i moralności. Słowa „święty” i „sakralny” traktujemy niemal jak synonimy (po polsku możemy powiedzieć: poświęcony, uświęcony, konsekrowany). W języku biblijnym – a tego dotyczy pytanie – na określenie świętości używany jest hebrajski termin qodeš. Możemy go przetłumaczyć jako „oddzielony”, „odseparowany od tego, co nie jest święte”. Wspomniany termin został przełożony na język grecki jako hagios (stąd hagiografia – opis życia świętych) i łacińskie sacrum.

Biblia wskazuje więc na świętość jako fundamentalną cechę Boga. Bóg w Biblii hebrajskiej jest święty i objawia się jako święty. Szczególnie przedstawia to Księga Wyjścia oraz Księga Izajasza. Co ciekawe, w ujęciu Starego Testamentu Bóg ukazuje się jako Ten, który uświęca, czyli dzieli się swoją świętością. Ponieważ Bóg jest święty, jest też wolny od wszelkich niedoskonałości moralnych. Aby ludziom było łatwiej to zrozumieć, wytyczona została wyraźna linia oddzielająca rzeczy święte od tego, co zwykłe i świeckie. Czasownik „profanować” pochodzi od terminu oznaczającego „znajdować się przed – poza świątynią”.

Doświadczenie Bożej świętości na kartach Starego Testamentu domaga się reakcji ze strony człowieka…

Tak, ta reakcja na świętość Boga powinna manifestować się czystością, którą Stary Testament rozumiał na trzy sposoby: w literaturze kapłańskiej jako czystość rytualną; w księgach prorockich jako czystość w ramach sprawiedliwości społecznej; zaś w przekazach mądrościowych jako czystość w kontekście etyki osobistej. Bóg wzywa człowieka do świętości: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (Kpł 11, 44).

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem