środa, 04 marzec 2020 08:40

Pierwsze rozeznanie

Napisał

Jednym z kryteriów rozróżniania źródła zdarzeń lub znaków, które wykraczają poza naturalne granice człowieka, jest zasada: „Wszystko to, co przekracza naturalne możliwości człowieka, jeśli nie pochodzi od Boga, pochodzi od szatana. Nie ma stanów pośrednich”.

Mając na względzie powyższe słowa, muszę mocno podkreślić, że wielkie szkody w duszpasterstwie powoduje tzw. parapsychologia.

Parapsychologia

Świat nauki potwierdza zgodnie, iż studia oparte na parapsychologii nie mają żadnej wartości, ponieważ z punktu widzenia nauki jest ona pozbawiona jakichkolwiek podstaw.  Używając metody nauk eksperymentalnych, parapsychologia stawia sobie za zadanie studiowanie zjawisk paranormalnych, np. tzw. telepatii, jasnowidzenia, postrzegania pozazmysłowego, przemieszczania się przedmiotów, duchów, lewitacji, doświadczeń eksterioryzacji, spirytyzmu.

Jeśli zdarzenia, zjawiska i manifestacje, wobec których stajemy, wykraczają poza naturalne granice, a nie są oszustwem czy mistyfikacją, to nie ma żadnych podstaw naukowych ani teologicznych, by odwoływać się do nieznanych energii, sił, ukrytych mocy ludzkiej natury. Przeciwnie, takie zdarzenia, zjawiska, manifestacje albo mają swe źródło w Bogu – bezpośrednio lub poprzez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aniołów, świętych – albo należy je przypisać obecności i działaniu demona.

Teologia, wychodząc od słowa Bożego, zawsze umiała wytłumaczyć prawdziwą przyczynę zdarzeń, zjawisk i manifestacji wykraczających poza normę, nazywając je nadnaturalnymi lub paranormalnymi (zgodnie z ich pochodzeniem). Parapsychologia definiuje je jako paranormalne, interpretując w sposób racjonalistyczny i przypisując je nieznanym energiom, siłom lub temu, co tkwi w ludzkiej naturze. Takie podejście poczyniło w wielu krajach poważne szkody w duszpasterstwie tych wiernych, którzy jako zaangażowani w nadzwyczajne zjawiska o diabelskim pochodzeniu potrzebowali pomocy egzorcystycznej. Niestety, niesłusznie zostali jej pozbawieni, ponieważ to, z czym eksperymentowali, przypisane zostało czynnikom naturalnym, choć wcale takie nie było.

Na ogół natura ludzka, a umysł człowieka w szczególności, nie jest w stanie wyjść poza swoje naturalne granice. Człowiek może przekraczać te granice tylko pod wpływem działania Boga lub demona, przy czym działanie tego ostatniego jest zawsze destrukcyjne, nawet jeśli jego skutek nie od razu jest widoczny. Dlatego zjawiska nadnaturalne mogą być wyjaśniane wyłącznie działaniem rzeczywistości, która mimo że wpływa na człowieka i działa w nim, jest mu obca.

Kapłani, którzy dali wiarę parapsychologii, pozostawili wiele nierozwiązanych, ciężkich sytuacji i porzucili w cierpieniu osoby potrzebujące egzorcyzmów. W niektórych przypadkach oddali je w ręce tzw. paragnostyków, będących niekiedy tylko psychologami, ale czasem – co zostało potwierdzone – mediami.

Ostatnio zmieniany środa, 25 marzec 2020 14:15
O. Francesco Bamonte ICMS

przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)

1 komentarz

  • Link do komentarza PI Grembowicz piątek, 13 marzec 2020 10:18 napisane przez PI Grembowicz

    Diabelskie pseudonauki, mącenie umysłów, głów, jaźni.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor teologii, autorka książek i artykułów, badaczka losów Justyny Szafryńskiej – jednej z wizjonerek objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

  •  

    krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem