poniedziałek, 03 luty 2020 19:32

Kiedy wierzący powinien poddać się ocenie kapłana egzorcysty?

Napisał

Kryteria pierwszego rozeznania

Narasta poważny problem duszpasterski związany ze stale rosnącą liczbą  wiernych, którzy proszą o interwencję egzorcysty. Coraz pilniejsze staje się uzyskanie przez pasterzy Kościoła podstawowych kryteriów rozeznawania, aby potrafili oni stwierdzić, czy trudności i cierpienia opisywane przez wiernych wymagają szczegółowej oceny egzorcystów.

Przedstawię tu niektóre kryteria użyteczne w takich sytuacjach i łatwe do zastosowania przez każdego duszpasterza. Posługiwania się nimi możemy nauczyć kapłanów pracujących w diecezjach, z których pochodzimy, aby stali się oni niczym filtr ustawiony między nami a wiernymi. Te kryteria będą pomocne także dla tych kapłanów, którym niektórzy biskupi w swoich diecezjach powierzyli zadanie, żeby – poprzez pierwsze wysłuchanie – weszli między nas i wiernych proszących o spotkanie z egzorcystą, gdyż podejrzewają, że jest im to potrzebne.

Nie do pomyślenia jest, żeby jedynie egzorcystom powierzano zadanie przeprowadzania „pierwszego rozeznania”, nie bylibyśmy bowiem w stanie odpowiedzieć na coraz liczniejsze prośby o pomoc. Dlatego niezbędne jest, aby dokładne pierwsze rozeznanie mógł przeprowadzić każdy kapłan. Dzięki temu do egzorcystów trafiałyby tylko przypadki rzeczywiście wymagające ich badania i naszej oceny.

Egzorcysta – przygotowany, aby rozpoznać działanie diabła

Wiarygodne rozeznawanie rzeczywistego nadzwyczajnego działania diabła w różnych formach, w jakich może się ono przejawiać, należy wyłącznie do kompetencji kapłana egzorcysty. Chodzi tu o zasadę doktrynalną opartą na niektórych dokumentach Kościoła. Na przykład Konferencja Episkopatu Włoch we Wstępie do nowego Rytuału egzorcyzmów poucza: „W przypadku wątpliwości co do obecności wpływu diabła należy przede wszystkim zwrócić się o rozpoznanie do kapłanów egzorcystów” (nr 8).

Także Komisja Kultu Bożego Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na pytanie o to, kiedy i w jaki sposób wierny dotknięty cierpieniem zwraca się do egzorcysty, najpierw stwierdza, że niezbędne jest ustalenie zasad postępowania w diecezji, zanim skieruje się kogoś do egzorcysty, który ostatecznie stwierdzi, czy doszło do diabelskiego opętania. Następnie wyjaśnia, że Kościół skutecznie określa, czy wierny jest rzeczywiście opętany przez diabła.

Są trzy powody, dla których kompetencje te są w gestii Kościoła. Po pierwsze Kościół mocą specjalnego nakazu powierza kapłanom egzorcystom posługę uwalniania wiernych opętanych przez diabła, rozkazując także demonom w imię Boże, by odstąpiły i nie szkodziły już ludzkiemu stworzeniu. Po drugie działania egzorcysty to nie tylko modlitwy błagalne i nakazujące, mające na celu wypędzenia demona, lecz także różne inne czynności, z których najważniejsze i najistotniejsze to rozeznanie oraz pomoc pacjentowi. Kapłani egzorcyści z racji powierzonego im zadania i sprawowanego urzędu korzystają ze specjalnej łaski stanu, jaka im towarzyszy od fazy rozeznawania.

O. Francesco Bamonte ICMS

przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem