sobota, 27 lipiec 2019 08:57

Duchowa walka na Madagaskarze

Napisał

Z o. Zdzisławem Gradem SVD, misjonarzem i duszpasterzem krajowym Madagaskaru dla Odnowy Charyzmatycznej,

rozmawia Grzegorz Fels

Od wielu lat pracuje Ojciec jako misjonarz na Madagaskarze. Jak wygląda religijność mieszkańców tej wyspy?

Ogólnie rzecz biorąc, około 50%  ieszkańców Madagaskaru jest chrześcijanami, w tym około 35% to katolicy. Chlubną kartę ewangelizacji Madagaskaru zapisali ojcowie jezuici obecni tu od ponad 100 lat. Byli oni pierwszymi zwiastunami Ewangelii na wyspie. Jednak geograficzne rozmieszczenie chrześcijan jest nierównomierne. Do najbardziej zewangelizowanych regionów należy wyżyna, która ciągnie się przez środek Czerwonej Wyspy. W zupełnie inny świat wkraczamy, kiedy udajemy się na wybrzeża Madagaskaru. Obecność chrześcijaństwa jest tu szczątkowa – wynosi bowiem od 2 do 10%. W tych regionach tradycyjne wierzenia i kulty są jeszcze bardzo mocno zakorzenione.

Niemal od początku swej posługi na wyspie Ojciec skutecznie pomaga osobom opętanym i zniewolonym, choć nie uważa się za egzorcystę w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jakie były początki?

Pod koniec 1992 r. zacząłem samodzielnie lub w towarzystwie katechisty odwiedzać niechrześcijańskie wioski położone nad Oceanem Indyjskim i wzdłuż Kanału Pangalana. „Odziedziczyłem” 6 wiosek wcześniej tylko sporadycznie ewangelizowanych, a przede mną rozpościerał się obszar 120 km z ponad 100 wioskami kompletnie niechrześcijańskimi. Pomijam metody, jakie musiałem zastosować, aby w ogóle wejść na obszar tych nowych wiosek, bo to odrębna, choć pasjonująca historia. Moje pierwsze wizyty w wioskach, gdzie nigdy nie stanęła stopa misjonarza, od początku naznaczone były duchowymi przygodami.

Pierwszym wydarzeniem, które wystawiło na próbę moją osobistą wiarę, była wizyta w wiosce Ambatosada, gdzie miała miejsce celebracja rytów przedchrzcielnych. Po symbolicznym nałożeniu rąk w ramach egzorcyzmu liturgicznego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • były instruktor karate combat (trzeci dan)

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  • historyk filozofii porównawczej Wschodu i Zachodu, prof. UAM, wykładowca w Instytucie Filozofii, autor ksiażki „Czy zen może być chrześcijański?”

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions