środa, 01 maj 2019 12:09

Szamanizm życie w zgodzie z przyrodą czy kult demoniczny?

Napisał

Od połowy XX w. wzrasta w Europie i Ameryce Północnej zainteresowanie ruchem New Age. Szamanizm jest jego nieodłączną częścią. Często przymiotnikiem „szamański” określa się wszelkie niechrześcijańskie doświadczenia religijne, a samego szamana niejednokrotnie identyfikuje się ze znachorem czy czarownikiem.

W Polsce również można zostać szamanem lub szamanką. Oferta szkoleniowa zlokalizowanego na Mazurach ośrodka New Age zawiera liczne propozycje warsztatów „szamańskich”, m.in.:

 -  przebudzenie i pogłębienie relacji z duchami przodków – warsztat szamański dla mężczyzn;

 - magia szamanizmu, uzdrawiająca moc szamańskiej podróży, szamańskie odzyskiwanie mocy;

 - szamańskie rytuały księżyca, ognia, ziemi i wody: letnie przesilenie z Françoise Rambaud;

 - ta, która wie: przebudzenie wiedźmy w tobie – szamańsko-magiczny warsztat dla kobiet;

 - kultowy intensywny camp: rusz duszę, wejdź na swoją ścieżkę, nowe ustawienia systemowe i rytuały szamańskie;

 - budzenie szamańskich technik uzdrawiania i oczyszczania – połączenie z wewnętrzną szamanką/wewnętrznym szamanem;

 - jak zostać szamanką uzdrowicielką – budzenie szamańskich technik uzdrawiania i oczyszczania, warsztat zaawansowany dla kobiet.

Mimo niewinnie wyglądających sformułowań, niosących pozytywny przekaz (uzdrowienie, oczyszczenie), w praktyce często szamanizm okazuje się nie radosnym sposobem życia w zgodzie z rytmem natury, lecz mrocznym rytuałem wykazującym bliskie podobieństwo do satanizmu.

Szamani dzieciobójcy

W styczniu 2019 r. światowe media obiegła informacja o znalezieniu w Tanzanii rozczłonkowanych zwłok dziesięciorga dzieci, z których najmłodsze miało 7 lat. Dzieci zostały porwane w grudniu 2018 r. z własnych domów. Poinformował o tym wiceminister zdrowia Tanzanii Faustine Ndugulile, ujawniając, że większość ciał była pozbawiona części intymnych i zębów. Prawdopodobnie zostały one wykorzystane do przygotowania amuletów. Ndugulile zaznaczył: Wiążemy te morderstwa z szamańskimi praktykami. Ten trend napędzają zielarze, którzy żądają od klientów zdobywania części ciał, które wykorzystywane są w rytuałach mających zapewnić bogactwo.

W ubiegłym roku media doniosły, że w Senegalu rośnie liczba mordów rytualnych dokonywanych na dzieciach. Odnajdywane na ulicy ciała porwanych dzieci są pozbawione niektórych organów. Wiąże się to z odprawianymi przez tamtejszych szamanów krwawymi rytuałami, mającymi przynosić „ludziom polityki i biznesu” władzę i pieniądze. Zlecenia na te obrzędy mają płynąć od osób zajmujących wysokie stanowiska. Krwawe szamańskie rytuały są plagą również w innych krajach afrykańskich: w Ugandzie, Liberii, Kamerunie, RPA czy na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Zjawisko to występuje również na innych kontynentach. W lipcu 2015 r. na obrzeżach wioski Kudiya w południowo-wschodnim Nepalu znaleziono okaleczone ciało 10-letniego chłopca. Podczas śledztwa okazało się, że ofiara została wywabiona z domu przez pewnego mężczyznę, który w pobliskiej świątyni w asyście szamana sierpem poderżnął dziecku gardło. Miał to być rytuał przebłagalny w celu odegnania złych duchów i uzdrowienia chorowitego syna mężczyzny.

Opisane przypadki przywodzą na myśl ofiary z ludzi składane podczas rytuałów satanistycznych, np. w 1999 r. w Rudzie Śląskiej, gdzie dwaj młodzi sataniści złożyli szatanowi ofiarę z dwójki swoich przyjaciół. Zabrakło im odwagi, by popełnić dla szatana samobójstwo, które również mieli w planach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions