piątek, 29 marzec 2019 08:27

Dlaczego diabeł nie chce naszego zbawienia?

Szczęście może mieć wymiar czysto materialny, socjologiczny, psychologiczny czy umysłowy. Mistycy (np. św. Jan od Krzyża, św. Teresa Wielka, św. Teresa od Dzieciątka Jezus) wskazują na duchowy wymiar szczęścia. Jest to rezygnacja z nicości, pustki w zamian za posiadanie Kogoś.

Już w samym pytaniu, dlaczego diabeł nie chce zbawienia człowieka, zawarta jest podpowiedź, kim jest ta istota. Jeśli zły duch nie chce, to znaczy, że dysponuje wolą, sam decyduje, że czegoś chce lub nie chce. A może bardziej właściwe będzie tu użycie określenia: „nie może”, ponieważ nie może być zbawiony? Ten cel jest dla niego niedostępny.

Ponadto szatan jest świadomy, czego nie pragnie dla człowieka. To oczywiście warunkuje rzeczywistość, której pragnie dla istoty ludzkiej, wie, co jej oferuje i całym swym wysiłkiem dąży, aby człowiek tę ofertę przyjął.

Bez szans na zmianę

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego diabeł nie chce zbawienia człowieka, trzeba poszukiwać na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich będzie świadomość bycia sobą, czyli wiedza o tym, kim jestem i kim mogę być. W człowieku i jego naturze zakotwiczone jest pragnienie poznawania siebie, kształtowania swego życia. Dotyczy to zarówno dążących do doskonałości, jak i czyniących zło. Przecież grzesznicy również kształtują siebie samych, sataniści decydują o wartościach, jakie realizują, zabójcy spełniają swe zamiary, bo tak zdecydowali. Bez wątpienia ich czyny oceniamy jako zgubne. Mimo to wielu z nich nawet przed sądem przyznaje, że na wolności zrobiliby ponownie to, za co są sądzeni. Wszystko w imię decydowania o tym, kim chcę być, jakim chcę być, co chcę robić, jakie cele realizować.

Każdy wierzący, także grzesznik, może wpływać na kształt swego życia. Każdy człowiek może wybierać wartości i cel swego dążenia. Między treściami wielkopostnymi a Zmartwychwstaniem Chrystusa jest czas na nawrócenie, przemianę życia.

W przypadku szatana sprawa wygląda inaczej. Status jego istnienia jest constans, czyli niezmienny, bez szans zmiany czegokolwiek. Demon jest skazany na wieczne cierpienie. Pozostało w nim jednak pragnienie bycia z Kimś, ukojenia bólu odrzucenia przez Dobro Najwyższe i poczucia smutnej samotności. Dlatego stara się stworzyć grupę jemu podobnych kompanów, też nieszczęśliwych i bez szans przemiany. W zamyśle Złego tkwi więc zapobieżenie szlachetnym dążeniom człowieka, a w konsekwencji jego duchowa degradacja, która w ostatecznym rozrachunku oddala od Boga i Jego zbawienia.

ks. Jarosław Binek

egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • trener rozwoju osobistego, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski, związana z Ruchem Światło-Życie

  • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions